• KLASA V

• 23.06.2020

Dzień dobry

Temat. To takie proste! – Tortilla pełna witamin.

Zadanie na dzisiaj.

Przygotuj zdrową przekąskę zgodnie z instrukcją w podręczniku str. 74-75. Możesz zmodyfikować to danie według własnego pomysłu lub przepisu znalezionego w Internecie. Na zakończenie każdego etapu określ, ile czasu zajęła Ci jego realizacja. Osoby chętne, mogą przesłać mi zdjęcie swojego dania.

Życzę przyjemnej pracy!

Pozdrawiam!

9.06.2020

Dzień dobry

Temat. Jak przygotować zdrowy posiłek?

Podręcznik str. 71-73

Materiały z lekcji na Kanale ogólnym w Notesie zajęć

Pozdrawiam i zapraszam na  spotkanie na Teams godz. 13.30

26.05.2020 Dzień dobry

Temat. Zdrowie na talerzu

Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie na MS Teams godz. 13.30

Temat. Podsumowanie działu II „Rysunek techniczny”

Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie na MS Teams godz. 13.30

Dzień dobry

Temat. Ćwiczenia w szkicowaniu technicznym.

Zajęcia na TEAMS godz. 13.30

Pozdrawiam HJ

5.05.2020

Dzień dobry.

Spotkanie na Teams  o 13.30

Temat. Szkice techniczne.

Podręcznik str. 57-58

1. Zapisz datę, temat lekcji w zeszycie.

2. Do czego służy szkic techniczny?

Odręczny rysunek służący do wstępnego zapisu informacji technicznej określa się jako szkic techniczny. Przepisz to zdanie.

3. Narysuj w zeszycie trzy okręgi o różnych średnicach. Oczywiście odręcznie, czyli bez cyrkla.

4. Narysuj w dowolnym miejscu na kartce 6 punktów, ponumeruj je. Połącz kolejne punkty liniami prostymi rysowanymi odręcznie.

5. Wykonaj ćw. 2/57 - Sporządź w zeszycie szkice przedstawionych figur.

6. Wykonaj ćw. 3 i 4 str. 58. Przeczytaj dokładnie polecenia. Nie przesyłaj tych prac do sprawdzenia. Pozdrawiam HJ

Witajcie. Kolejna lekcja z rysunku technicznego.

Temat. Elementy rysunku technicznego – ciąg dalszy.

Podręcznik s. 55- 56

1. Zapiszcie temat w zeszycie ołówkiem literami pisma technicznego.

Z poprzedniej lekcji znasz formaty arkuszy rysunkowych, rodzaje linii rysunkowych i ich zastosowanie.

Dzisiaj nauczymy się rysować przedmioty w podziałce. Na rysunku technicznym przeważnie nie można przedstawić przedmiotu w rzeczywistej wielkości. Prezentuje się go w powiększeniu lub pomniejszeniu.

Zapis 1:2 oznacza dwukrotne zmniejszenie, a 2:1 – dwukrotne powiększenie.

Wykonaj w zeszycie ćwiczenia:

1) Ćw. 6/56 – Zmierz wymiary ramki do zdjęć na rysunku 1. Ta ramka narysowana jest w podziałce rzeczywistej 1:1. Narysuj ramkę 1 w podziałce 1:4 oraz w podziałce 2:1. Rysunki należy podpisać: RAMKA DO ZDJĘĆ W PODZIAŁCE 1:4, RAMKA DO ZDJĘĆ W PODZIAŁCE 2:1.

2) Ćw. 7/56 – Zmierz blat swojego biurka, przy którym odrabiasz lekcje. Narysuj go w podziałce 1:20.

Praca domowa dla chętnych – ćw. 5/56

To wszystko na dzisiaj. Pozdrawiam serdecznie HJ

Witam Drodzy Uczniowie klasy V.

Kolejne zadania przed Wami z rysunku technicznego.

Temat. Elementy rysunku technicznego

1. Zapiszcie temat w zeszycie ołówkiem literami pisma technicznego.

2. Przepisz notatkę do zeszytu. Rysunek techniczny jest normalizowany, powstaje według ściśle określonych norm, aby mógł być jednoznacznie zrozumiany przez ludzi na całym świecie.

Normalizacji podlegają:

- formaty arkuszy rysunkowych,

- rodzaje linii rysunkowych,

- zasady rysowania i wymiarowania rysunków.

Wymiary kartki formatu A4 wynoszą 210 x 297 mm. Pozostałe arkusze szeregu A powstają z powiększenia lub pomniejszenia tego formatu, np. A5 ma wymiary 148 x 210 mm. Patrz ćw. 2/53.

3. Oblicz i zapisz wymiary arkuszy: A1, A2, A3.

4. Zapoznaj się z rodzajami linii rysunkowych i ich zastosowaniem - patrz podręcznik str. 54.Zapamiętaj, że grubość linii cienkiej wynosi 1/3 grubości linii grubej.

5. Praca domowa - ćw. 4 str. 55

Czas na wykonanie zadania jest do 28.04.2020.

Przepraszam za małe opóźnienie. Wysyłacie dużo prac, cieszę się, że jesteście obowiązkowi i sumienni. Mam, w związku z tym, mniej czasu na rozmowy z Wami na skype. Myślę, że we czwartek na godzinie wychowawczej rozpoczniemy zajęcia o-line.

Pozdrawiam serdecznie HJ

7.04.2020

Kochani.

Temat. Projektowanie i wykonanie wielkanocnej dekoracji na stół.

Przed nami przedświąteczny czas, inny niż zwykle. Wielkanocny stół będzie wyglądał wyjątkowo elegancko, gdy ułoży się na nim świąteczne ozdoby. Atrakcyjną dekorację można zrobić własnoręcznie z naturalnych produktów, potrzeba jedynie wyobraźni i materiałów dostępnych w każdej kuchni. Waszym zdaniem jest zaprojektowanie i wykonanie dekoracji wielkanocnej na stół. Czekam na zdjęcia Waszych prac do 15.04.2020. Życzę ciekawych pomysłów. Pozdrawiam HJ

31.03.2020

Witam.

Temat. Ćwiczymy pismo techniczne.

Za Wami pierwsze próby pisania liter pismem technicznym. Dzisiaj kolejne ćwiczenia w zakresie pisma technicznego. W podręczniku na str. 52 znajdują się litery i cyfry pisma technicznego. Zwróć uwagę, że poszczególne znaki mają różną szerokość.

1. W zeszycie narysuj ołówkiem linie pomocnicze

2. Zapisz swoje dane. Podaj imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia. Zastosuj odpowiednią szerokość

(tabelka str. 52), wysokość liter, właściwe odległości między literami i wyrazami.

Skorzystaj z podpowiedzi:

wysokość wielkiej litery – 10 mm

wysokość małej litery – 7 mmm

odstęp pomiędzy literami – 2 mm

odstęp pomiędzy wyrazami – 6 mm

grubość linii pisma – 1mm

Zachowaj ćwiczenie do kontroli.

Napiszcie, jak Wam idzie zdalne nauczanie?

Pozdrawiam HJ

Kochani!

Temat. Pismo techniczne.

Kolejny dzień bez szkoły, kolegów moich zdolnych, pracowitych uczniów. Chyba trochę nudno. Przesyłam więc, Wam zadanie. Przeczytajcie tekst "Czym jest pismo techniczne" z podręcznika str. 51. Następnie w zeszycie wykonajcie ćwiczenie 1 i 2 str. 51. Spróbujcie wysłać swoją pracę do sprawdzenia na adres h.jackiewicz@sphuta.edu.pl do 24 marca 2020r. Jeśli będą trudności, dajcie mi znać. Trzymajcie się zdrowo, dbajcie o siebie i innych. Do szybkiego zobaczenia. Pozdrawiam HJ