• KLASA VI A

• 25.06.2020

Dzień dobry

Temat. Podsumowanie działu III „ABC współczesnej techniki”

Podręcznik str. 64

Materiały z lekcji na Kanale ogólnym w Notesie zajęć.

Bezpiecznych wakacji!

4.06.2020

Temat. Nowoczesny świat techniki

Podręcznik str. 60-63

Spotkanie na Teams godz. 14.30

Temat. Sekrety elektroniki

Podręcznik str. 56-57

1. Dzisiejszym zadaniem będzie poznanie sposobu montażu zestawów elektronicznych,

2. Wykonaj polecenie w zeszycie:

a) poszukaj informacji w różnych źródłach i zapisz w zeszycie, jakie urządzenia stosuje się do pomiaru podstawowych wartości elektrycznych.

b) zobacz, jak zrobić Świąteczną choinkę, co prawda już dawno po świętach ale zasada montowania układów jest tu pokazana:

Instrukcja montażu "Migająca choinka z diodami LED":

c) na podstawie filmu wypisz materiały i narzędzia potrzebne do wykonania migającej choinki z diodami LED, zwróć uwagę na sposób łączenia elementów elektronicznych na drukowanej płytce.

Spotkanie na MS Teams godz. 14.30

Temat. Elementy elektroniki

Podręcznik str. 54-55

O godz. 14.30 spotykamy się na MS Teams. Materiały z lekcji w Notatkach zajęć.

Temat. Budowa urządzeń technicznych - przekładnie

Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie na MS Teams godz. 14.30

7.05.2020

Temat. Budowa urządzeń technicznych – silnik.

Przeczytaj i przepisz notatkę do zeszytu.

Każde urządzenie techniczne, aby mogło działać, potrzebuje energii. Może ona pochodzić z pracy rąk czy nóg (energia mechaniczna) lub też z innego źródła, np. baterii, akumulatora lub elektrowni (energia elektryczna).

Urządzenia dzielimy na:

1. mechaniczne - poruszane siłą mięśni ludzkich,

2. elektromechaniczne - poruszane dzięki energii elektrycznej

Następnie oglądamy film „Jak to działa? – silnik

Link do filmu

Na podstawie filmu napisz w zeszycie

Urządzenia, w których wykorzystuje się silniki.

Rodzaje silników, o których była mowa w filmie.

Witajcie.

Temat: Najważniejsze wynalazki ludzkości

Zapisz w zeszycie datę i temat lekcji.

1. Wymień i zapisz w zeszycie nazwy 6 przedmiotów i urządzeń, których nie było jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu (lub nie były w powszechnym użytku), a które dzisiaj znacznie ułatwiają wykonanie wielu zadań.

2. Zastanów się, które wynalazki miały największy wpływ na rozwój ludzkości i dlaczego właśnie te. Przykłady wynalazków: koło 4000 p.n.e., prasa drukarska Gutenberga 1450, silnik parowy 1735, silnik spalinowy 1860, telefon 1876, żarówka 1879, samochód 1885, radio 1895, samolot 1919, telewizja 1924, komputer 1945, Internet 1969, smartfon 1992. Jakie są Twoje propozycje?

3. Przygotuj oś czasu. Będzie ona przedstawiać najważniejsze wynalazki ludzkości. Na brystolu dowolnego formatu narysuj długą poziomą linię (oś). Oznacz na niej kolejne daty powstania wynalazków. Jeśli dokładna data nie jest znana, wystarczy napisać w przybliżeniu, np.: 8 tys. lat przed naszą erą. Wytnij z gazet i przyklej przy odpowiednich datach zdjęcia wynalazków, możesz wydrukować z Internetu ewentualnie narysować.

Dzień dobry.

Temat. Od źródła do kropli czyli instalacja wodno-kanalizacyjna.

1. Obejrzyj lekcje techniki, znajdująca się pod linkiem

2. Zrób z lekcji krótką notatkę. Możesz włączyć pauzę, aby zanotować najważniejsze informacje.

Witam po Świętach!

Temat. Projektowanie i wykonanie ekologicznej pisanki.

Proponuję dzisiaj pracę praktyczną – Ekologiczną pisankę. Wykonaj zadanie zgodnie z instrukcją. Na zakończenie każdego etapu określ, ile czasu zajęła Ci jego realizacja.

Instrukcja.

Instrukcja_1.docx

Uwaga. Jeśli ktoś z Was nie ma zaproponowanych przez mnie w instrukcji materiałów, niech użyje tego co ma w domu. Zrób zdjęcie swojej pracy i wyślij do oceny. Miłej pracy. Pozdrawiam HJ

2.04.2020

Witam.

Liczę, że przedmioty z ćw. 4 str. 50 są już narysowane i zwymiarowane. Dzisiaj kolejne ćwiczenia dotyczące wymiarowania rysunków technicznych.

Temat. Ćwiczenia w wymiarowaniu rysunków technicznych.

1. Zapisz temat w zeszycie. Na dobry początek - przepisz cztery zdania z właściwym zakończeniem - SPRAWDŹ SIĘ str. 51

2. Wykonaj ćw. 5 str. 50. Zwróć uwagę, gdzie umieszcza się liczby wymiarowe.

3. Dla chętnych ćw. 6 str. 51 (jedna figura do wyboru).

Prześlij zadania do oceny. Miłej pracy.

Dzień dobry.

Na ostatnich zajęciach w szkole omawialiśmy zasady wymiarowania rysunków technicznych. Czas na ćwiczenia. Zadania wykonaj do 02.04.2020.

Instrukcja:

1. Powtórz wiadomości o zasadach wymiarowania rysunków technicznych - zapisy w zeszycie oraz tekst w podręczniku str. 48.

2. Zapisz temat. Ćwiczenia w wymiarowaniu rysunków technicznych.

3. Wykonaj ćw. 4 str. 50. Rysując przedmioty, sprawdź, których wymiarów nie masz podanych. Trzeba je zwymiarować. Pamiętaj rysunki techniczne wykonujemy ołówkiem, za pomocą przyborów kreślarskich.

Powodzenia H.J