• ZADANIA DLA PSZCZÓŁ 23.03 - 10.04

        • WIOSENNE PRZEBUDZENIA - tydzień 23.03-27.03

          "OZNAKI WIOSNY"

          WITAJCIE PSZCZÓŁKI

          Dziś proponujemy Wam wysłuchanie opowiadania "Oznaki wiosny", z którego dowiecie się co podczas porannego spaceru z dziadkiem zobaczyli Olek i Ada - bohaterowie naszych książek. Podczas słuchania możecie przyglądać się ilustracjom w książce oraz samodzielnie wskazywać odpowiednie szczegóły opowiadania.

          link do opowiadania - https://www.youtube.com/watch?v=iG4QBT1ycqc

          link do ilustracji - http://old.mac.pl/UserFiles/egzemplarze_okazowe_2018/przedszkole/olekiada/oa_ks_56/mobile/index.html#p=56

          Jeśli będziecie mieli ochotę wykonać jeszcze jedno zadanie to wysyłamy Wam 3 kolorowe wiosenne wyklejanki. Można je wykonać w dowolny sposób - wykleić białe pola bibułą lub plasteliną, bądź pomalować farbami. A może nasze kreatywne i pracowite "Pszczółki" mają na to zadanie jakiś inny ciekawy sposób. Zachęcamy i serdecznie pozdrawiamy p. Aneta i p. Beata.

          https://lecibocian.pl/wiosenne-karty-pracy-do-druku-3-darmowe-wyklejanki/

          "WIOSNA BUDZI ZWIERZĘTA"

          DZIEŃ DOBRY KOCHANI!

          Wczoraj z opowiadania dowiedzieliście się jakie pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny możemy zaobserwować w przyrodzie. Wiecie już, że zwiastunami wiosny są przebiśniegi, przylaszczki, ale także ptaki przylatujące do Polski z ciepłych krajów oraz zwierzęta, które budzą się z zimowego snu. Dziś poprosimy Was o wysłuchanie wiersza "Wiosenna pobudka", z którego dowiemy się czyj jeszcze sen przerywa Pani Wiosna.

          wiersz.mp3

          Mamy nadzieję, że po wysłuchaniu nagrania potraficie odpowiedzieć na pytanie: "Kogo jeszcze obudziła Pani Wiosna?". Proszę posłuchajcie krótkiego komentarza.

          komentarz.mp3

          Teraz czas na piosenkę - "Wiosna, urodziły się motyle" Pani Moniki Kluzy.

          https://www.youtube.com/watch?v=eXTBJkvsWsk

          Dla chętnych do obejrzenia motylek cytrynek - https://www.youtube.com/watch?v=5cHRZjXqti0

          Zachęcamy również jak powiedziałyśmy w komentarzu do narysowania motyla, gdyby ktoś z Was chciał pochwalić się swoją pracą może wysłać ją do nas na adres e-mail, lub też w wiadomości na numer telefonu. Chętnie zobaczymy Wasze piękne prace! Pozdrawiamy bardzo serdecznie! Dbajcie o siebie! Pani Beata i pani Aneta.

          "NARODZINY MOTYLA"

          Dzień dobry Pszczółki!

          Wczoraj śpiewaliśmy i tańczyliśmy do utworu "Wiosna, obudziły się motyle", a dzisiaj nawiązując do wczorajszych aktywności chcemy opowiedzieć Wam troszkę o życiu motyla, a dokładnie o tym jak rozwija się motyl od jaja do dorosłej postaci. Mamy dla Was krótki film, ale zanim go obejrzycie, możecie wyciąć poszczególne obrazki z poniższej karty pracy, żeby podczas oglądania porównywać Wasze ilustarcje z tym co zobaczycie na ekranie. Gdy już będziemy mogli wychodzić na dłuższe spacery będziecie mogli sami poszukać motyla lub gąsienicy na łące, a może nawet poczwarki. Na razie polecamy Wam film.

          karta pracy - rozwoj_motyla.pdf

          film - http://scholaris.pl/resources/run/id/102333

          Mamy nadzieję, że film Wam się spodobał, bo nam bardzo!wink Spróbujcie na podstawie Waszych kart pracy opowiedzieć rodzicom i rodzeństwu jak rozwija się motyl.

          Jeśli ktoś z Was jest chętny możecie teraz samodzielnie stworzyć takiego motyla. My już mamy! Wykorzystaliśmy do tego kolorowe pomponiki i filc, ale jeśli tego nie macie, możecie użyć np. bibuły do zrobienia kuleczek, a skrzydełka i listek wyciąć z papieru. Do przyszycia pomponików naszej gąsienicy użyliśmy igły i nitki, ale przy tym musicie już poprosić o pomoc osobę dorosłą, albo też skleić kuleczki klejem. Będzie nam bardzo miło jeśli podzielicie się z nami efektami swojej pracy! Powodzenia! Tęsknimy za Wami! Pani Beatka i pani Anetka.

          "ZABAWY Z SYMETRIĄ"

          Witajcie Pszczółki!

          Zaczniemy dziś od zabawy z odbiciem w lustrze. Do tej zabawy przygotujcie prostokątne lusterko, które będzie łatwo przyłożyć do kartki oraz wydrukowaną planszę z figurami, którą znajdziecie poniżej. Pobawcie się lusterkiem i przykładajcie je w różnych miejscach na kartce, tak aby figury odbijały się w lustrze.

          plansza_z_figurami.docx

          Jak widzicie figura, która odbija się w lustrze jest taka sama jak ta na kartce. To tak jak my patrzymy w lustro i widzimy samych siebie.

          Teraz Wy spróbujcie sami stworzyć odbicie lustrzane, ale uwaga bez lusterka! Dorysujcie drugą taką samą połowę obrazka. Dokładnie tak jak gdybyśmy zamiast linii na środku położyli lusterko. Pamiętajcie, że nie musicie robić wszystkich rysunków, możecie wybrać sobie tylko te najciekawsze, lub zrobić je w innym czasie

          symetria karty pracy - https://drive.google.com/file/d/1_zzmMyekmEfy__MqZ-35ShkdzRtNdCzA/view

          Ale czy wiecie, że wokół nas też można zaobserwować przykłady odbicia lustrzanego czyli symetrii. Spróbujcie odszukać wokół siebie takie przykłady. Jednym z nich jest nasz motyl z wczorajszych zabaw, gdybyśmy podzielili go wstążeczką byłby po dwóch stronach taki sam.  Jeśli macie możliwość wyjścia na podwórko najlepiej poszukać ich na zewnątrz i skorzystać z pięknego wiosennego słońca. Możecie również spróbować odszukać oznak wiosny. Dbajcie o siebie Kochane Pszczółki. Pozdrawiamy Was i Waszych rodziców pani Anetka i pani Beatka.

          EKSPERYMENTY

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dodajemy dla Was też troszkę wiosennych eksperymentów.

          Eksperyment 1 - Rozkwitający kwiat

          Potrzebujemy miseczki z wodą i kartki z kolorowym kwiatem. Zaginamy do wewnątrz jego płatki i układamy delikatnie na powierzchni wody. Czekamy, aby nasz kwiat się rozwinął.

          Eksperyment 2 - Uciekające bakterie

          Do tego eksperymentu przygotowujemy talerzyk z wodą, mydło oraz pieprz lub inną zmieloną przyprawę (np. cynamon, zmieloną paprykę). Przyprawa będzie tu "bakteriami", które uciekają podczas dokładnego mycia rąk. Do wody wsypujemy przyprawę, palcem dokładnie pocieramy o mydło i wkładamy palec do wody. Zobaczcie jak przyprawy uciekają. I teraz wiecie jak zachowują się bakterie i wirusy kiedy widzą mydło i czyste ręce:)

          Eksperyment 3 - Tęcza

          Przygotujcie biały talerz, cukierki typu skittles i troszkę najlepiej letniej wody. Cukierki należy rozłożyć przy ściankach talerza i zalać je wodą. Teraz czekajcie na tęczę!

          WIOSENNE POWROTY - tydzień 30.03-3.04

          Dzień dobry Pszczółki!

          W tym tygodniu będziemy mówić o wszystkim co związane z ptakami. Ale przecież mówiąc o ptakach nie możemy pominąć jajka. Posłuchajcie kilku ciekawostek o jajkach.

          A teraz czas na doświadczenia! Po obejrzeniu filmu z instrukcją spróbujcie sami poeksperymentować z jajkiem. Ciąg dalszy nastąpi!laugh

          eksperymenty_z_jajkiem.wmv

          Mamy dla Was jeszcze pomysł na zabawę z mamą i tatą lub rodzeństwem. Przygotowujemy tor przeszkód (np. ustawiając kilka krzeseł w odpowiedniej odległości od siebie). Każdemu uczestnikowi wręczamy łyżkę stołową (dla utrudnienia można zastosować łyżeczkę do herbaty)  i piłeczkę do ping-ponga na niej. Trzeba pokonać jak najszybciej tor przeszkód i nie zgubić po drodze piłeczki. Wersja dla odważnych: zamiast piłeczki na łyżce kładziemy jajko:) Powodzenia Drogie Pszczółki!

           

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dzisiaj wysyłamy Wam drugą część naszych eksperymentów z wyjaśnieniem. Mamy nadzieję, że Wam również udało się wykonać doświadczenia.

          eksperymenty_z_jajkiem_czesc_2.wmv

          A teraz mamy dla Was opowiadanie pt. "Ptaki", które czytalibyśmy podczas naszych zajęć w przedszkolu. Podczas słuchania przyjrzyjcie się ilustracjom z książki, a potem spróbujcie odpowiedzieć na pytania: "Co robią ptaki wiosną?", "Kto to jest ornitolog?".

          Ptaki_-_opowiadanie.mp3

          http://old.mac.pl/UserFiles/egzemplarze_okazowe_2018/przedszkole/olekiada/oa_ks_56/mobile/index.html#p=59

          Na koniec spróbujcie wykonać bociana z wacików kosmetycznych, papieru i wykałaczki. Pamiętajcie o częściach ciała bociana, które pozwalają mu latać. Wiecie już z opowiadania, że ptak musi mieć skrzydła, lekki dziób i niedużą głowę. Zapamiętajcie też, że kości ptaka muszą być dużo lżejsze niż kości innych zwierząt i oczywiśćie w żadnym wypadku ptaki nie mogą mieć zębów!  Najpierw włóżcie wykałaczkę między waciki, potem sklejcie je razem i doklejajcie poszczególne elementy bociana. Do przyklejania wacików najlepiej użyć taśmy dwustronnej. Czekamy na Wasze zdjęcia. Pozdrawiamy Was i Waszych rodziców. Pani Aneta i pani Beata.

           

          WITAJCIE PSZCZOŁY!

          Dzisiaj dalej rozmawiamy o ptakach, a dokładniej zapoznamy Was troszeczkę z różnymi gatunkami ptaków. Na początek posłuchajcie wiersza Juliana Tuwima "Ptasie Radio". Jeśli macie w domu albumy czy książki o ptakach możecie poprosić rodziców, aby pooglądali je z Wami i porównali z tymi, które zobaczycie w filmie.

          Jeśli nie macie w domu takich albumów to spróbujcie odnaleźć ptaki z wiersza na ilustracjach z naszej książki.

          http://old.mac.pl/UserFiles/egzemplarze_okazowe_2018/przedszkole/olekiada/oa_ks_56/mobile/index.html#p=61

          A teraz może dowiemy się jak śpiewają ptaki? Wystarczy dotknąć ptaszka i posłuchać! 

          https://coneixelriu.museudelter.cat/ocells.php?fbclid=IwAR10hqatouCUao0_ac8eLHhg59tbzPR0rhaLnKW7ribdDbvzBY9lSvfQm0c

          Miłej zabawy! Pozdrawiamy Was!

           

          HEJ KOCHANI!

          Na dziś mamy da Was film o budowaniu gniazd przez ptaki. Zwróćcie uwagę, na różne rodzaje gniazd jakie budują ptaki i różne miejsca, w których te gniazda powstają.

          A teraz spróbujcie zbudować gniazdo naszemu bocianowi. Potrzebne będą paski papieru lub wstążeczki i gąbeczka albo styropian, które możecie pomalować farbami lub zostawić białe jak u naszego bociana.

                          

          Mamy jeszcze dla Was propozycję zrobienia bardzo fajnych piórek z papieru od pani Ewy Wojtan.

          Powodzenia! Dbajcie o siebie Pszczółki! Do usłyszenia w poniedziałek! Pani Beatka i pani Anetka.

           

          WIELKANOC - tydzień 06.04-10.04

          Witajcie Pszczółki!

          W tym tygodniu będziemy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Przypomnimy sobie symbole i zwyczaje z nimi związane. Zacznijmy od piosenki o "Znakach Wielkanocy".

          Po wysłuchaniu piosenki spróbujcie zastanowić się jakie są właśnie te znaki wielkanocy? W tekście piosenki jest ich bardzo dużo, spróbujcie wychwycić ich jak najwięcej. A może już w Waszych domach też powolutku pojawiają się takie znaki? Poszukajcie!

          A teraz troszkę zabaw ruchowych! Losujcie karty i wykonujcie zadania tak jak na rysunkach. Teraz Pszczoły mają okazję zamienić się w kurczaczki, baranki i zajączki! Zachęćcie do zabawy również rodziców.

          https://drive.google.com/file/d/1LaWyfH-ihbkLHlwaS7FJSUGnTfLJtsE7/view

          A na koniec pobawcie się dziś w wycinanie i układanie puzzli wielkanocnych.

          https://eduzabawy.com/karty_pracy/puzzle2/wielkanoc10/

          Pozdrawiamy Was cieplutko panie Anetka i Beatka.

           

          DZIEŃ DOBRY PSZCZÓŁKI!

          Dzisiaj zapraszamy Was na spotkanie z wielkanocnym zajączkiem. Posłuchajcie bajki o tym jak zajączek świętował Wielkanoc i co podarował dzieciom.

          A teraz mamy dla Was film, z którego dowiecie się jak wykonać samodzielnie zajączka z papieru. Karta do wydruku z elementami zajączka do wycięcia znjaduje się poniżej.

          zajaczek.docx

          A oto i nasz zajączek!

          Do usłyszenia jutro Pszczółki!

          Pozdrawiamy pani Beatka i pani Anetka!

           

          WITAJCIE PSZCZÓŁKI!

          Zapraszamy Was do wysłuchania opowiadania „Wielkanocny koszyczek”. Po wysłuchaniu zastanówcie się i odpowiedzcie rodzicom: Jak oceniacie zachowanie mieszkańców wielkanocnego koszyczka i kto z nich miał rację?

          opowiadanie_Wielkanocny_koszyczek.mp3

          http://old.mac.pl/UserFiles/egzemplarze_okazowe_2018/przedszkole/olekiada/oa_ks_56/mobile/index.html#p=63

          Pewnie już doskonale pamiętacie co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. Spróbujcie narysować swój własny koszyczek oraz wyciąć i wkleić do niego odpowiednie elementy.  Kartę z ilustracjami znajdziecie poniżej. Dobrze się zastanówcie nie wszystkie przedmioty pasują do koszyczka!

          koszyczek_wielkanocny.docx

          Życzymy Wam miłej zabawy!

           

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dziś zaczniemy nasze zabawy od ćwiczeń ruchowych. Potrzebne będą do tego małe piłki, które dziś zamienią się w jajka oraz taśma malarska i papier kolorowy.

          1. Tor przeszkód – poproście mamę lub tatę do tej zabawy, ustawcie na podłodze piłki w różnych miejscach pokoju, poproście aby rodzic zawiązał wam oczy, a waszym zadaniem jest przejść tor przeszkód tak, aby nie zgnieść jajka.

          2. Berek z jajkiem-piłką – bawimy się w berka, ale trzymamy w rękach piłkę.

          3. Ułóżcie na podłodze z wstążki lub sznurka kształt koła i waszą piłeczkę turlajcie ostrożnie jak jajko po linii koła.

          4. Połóżcie się na podłodze, a  wasze jajko-piłkę na brzuchu. Oddychajcie głęboko i obserwujcie jak piłka unosi się i opada. Uważajcie, żeby jajko nie spadło i się nie zbiło!

          5. Pisanka gigant – taśmą malarska i papierem kolorowym wyklejamy na podłodze pisankę, a następnie przechodzimy nasz tor przeszkód zgodnie z instrukcją: po niebieskich liniach chodzimy stopa za stopą, po czerwonych kołach skaczemy obunóż, po żółtych  na lewej nodze, po zielonych na prawej; oczywiście zabawę można dowolnie modyfikować, na filmie poniżej zobaczycie sami jak wykonać zadanie; pomysł zaczerpnięty ze strony "dzieckiem bądź".

          Pisanka_gigant_zabawa_ruchowa.wmv

          Dzisiaj dodatkowo jeszcze kilka zadań matematycznych w tematyce pisanek! Przy dodawaniu poproście o pomóc rodziców.

          Możecie pobrać materiały ze zdjęcia lub bezpośrednio z adresu poniżej.

          https://www.facebook.com/przedszkolnepomyslyPP/photos/pcb.630363384219920/630363020886623/?type=3&theater

          Pozdrawiamy cieplutko!

           

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dzisiaj zapraszamy Was do obejrzenia bajki o świątecznym sprzątaniu kota Filemona.

          Zachęcamy Was również do zabawy z sylabami. Oto kilka propozycji zabaw:

          1. wyklaskujemy słowa sylabami,

          2. układamy sylaby z patyczków (przeliczanie ilości sylab w wyrazie, zdaniu),

          3. śpiewamy zdania sylabami,

          4. wypowiadamy szeptem sylaby zakończone spółgłoską, np. – tor, rycz, mam, dar, wit itp.,

          5. wypowiadamy głośno sylaby zakończonych samogłoską, np. – la, sza, bo, to, mu,

          6. mama podaje pierwszą sylabę, a dzieci kończą wyraz drugą, bądź odwrotnie (można tu wykorzystać obrazki).

          Pobawcie się tak jak robimy to w przedszkolu. Możecie spróbować powtórzyć też z rodzicami literki, które już poznaliśmy.

          A na koniec potańczcie z panią Julitą!

          Ale przede wszystkim, świętujcie, odpoczywajcie i dbajcie o siebie!

          Życzymy Wam wszystkiego dobrego w te Święta, mimo że będą one troszkę inne na pewno będziecie je dobrze wspominać. Życzymy Wam dużo zdrowia, mokrego lanego poniedziałku, wiele uśmiechu na te świąteczne dni i szybkiego powrotu do codzienności sprzed kwarantanny! Bardzo serdecznie pozdrawiają panie wychowawczynie!!!heart