• ZADANIA DLA PSZCZÓŁ 25.05 - 10.06

        • WAKACYJNE PODRÓŻE - tydzień 8.06-10.06

          Środa 10.06 - Bezpieczne wakacje

          Dzień dobry Pszczółki!

          Kochani wczoraj mówiliśmy o miejscach, które możemy odwiedzać podczas wakacji. Dzisiaj porozmawiamy o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Na początek obejrzyjcie dwa krótkie filmy. Dowiecie się, jak należy zachowywać się w różnych miejscach na wakacjach, aby być bezpiecznym.

          A teraz zamienicie sie w ratowników! Dzieci dostają „megafony” (papierowe rolki) i podczas skocznej muzyki tańczą z nimi według własnego pomysłu. Na przerwę w muzyce mama lub tata podaje fragment po fragmencie wybraną zasadę bezpieczeństwa podczas wakacji, a dzieci chórem powtarzają ją przez megafon – jak ratownicy na plaży.

          Usłyszeliście dziś już o numerach alarmowych. Ale jak wiecie są one bardzo ważne. Dlatego też mamy dla Was jeszcze jeden film.

          Na koniec dla utrwalenia zasad bezpieczeństwa posłuchajcie piosenki.

          Do usłyszenia jutro!

           

          Wtorek 9.06 - Miejsca letniego wypoczynku

          Witajcie Pszczółki!

          Dzisiaj będziemy dalej rozmawiać o miejscach, które można odwiedzić podczas wakacji. Na początek zapraszamy Was do podróży z plecakiem po Polsce. Poniżej znajdziecie dokument z mapą Polski, którą należy wydrukować. Teraz spróbujcie narysować, a następnie wyciąć na drugiej kartce swój plecak, z którym chcielibyście podróżować. Sylwetka plecaka musi być mniejsza od mapy. Kiedy wasze plecaki będą już gotowe potrzebujecie pomocy rodzica. Poproście, aby mama wydawała wam polecenia, gdzie należy umieścić plecak, np. z lewej, prawej strony mapy, nad morzem (na górze mapy), w górach (na dole mapy), w stolicy (na środku mapy).

          mapa_Polski.docx

          Teraz obejrzyjcie film, w którym zobaczycie piękne miejsca Polski.

          A na koniec zapraszamy do wysłuchania i śpiewania piosenki o podróżach. 

          Dziękujemy Wam za dziś, do usłyszenia jutro! Pozdrawiamy!

           

          Poniedziałek 8.06 - Podróże

          Dzień dobry Kochani!

          Witamy Was w nowym tygodniu. Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego też rozpoczynamy tematy związane z wakacyjnymi podróżami, zabawami i innymi letnimi atrakcjami.

          Dziś na początek posłuchajcie piosenki "Przyszło lato". Wsłuchajcie się w jej słowa i zastanówcie się, jakie miejsca wakacyjnych wyjazdów zostały w niej wymienione. A może macie pomysły na inne tego typu miejsca? Spróbujcie z pomocą rodziców odnaleźć je na mapach lub też w atlasach, które macie w domu.

          A teraz zastanówmy się czym możemy podróżować? Posłuchajcie zagadek słuchowych i wyobraźcie sobie wycieczkę różnymi środkami transportu.

          samochod.mp3     motocykl.mp3     lokomotywa.mp3     kroki.mp3     kon.mp3

          Kolejne zadanie na dziś to zabawy ruchowe.

          1. Podróż samochodem - Dzieci są samochodami. Gdy rodzic uniesie zielony krążek/kartkę, samochody jadą - dzieci poruszają się na palcach i naśladują odgłos jadącego samochodu. Gdy rodzic uniesie czerwony krążek, samochody wjeżdżają do garaży - dzieci zatrzymują się i milkną.

          2. Samolot - Dzieci przy nagraniu skocznej muzyki biegają z rozpostartymi ramionami, naśladując lot samolotu. Na pauzę w muzyce dzieci zatrzymują się i kucają - lądują.

          3. Spływ kajakiem - Dziecko siada z rodzicem naprzeciwko siebie tak, aby ich stopy się stykały. Trzymają się za ręce i przechylają się: raz do przodu, raz do tyłu.

          3. Na szlaku - ćwiczenie relaksujące. Dzieci maszerują, cicho stawiając stopy. Wdychają powietrze nosem, jednocześnie unosząc ramiona. Wydychają powietrze ustami, opuszczając ramiona.

          A na koniec wysyłamy dla chętnych zadania matematyczne.

          Pozdrawiamy Was serdecznie!

           

          NIBY TACY SAMI, A JEDNAK INNI - tydzień 02.06-05.06

          Piątek 5.06 - Wspólne zabawy

          Dzień dobry!

          Dziś zapraszamy na dzień zabaw. Będziemy bawić się jak dzieci w innych krajach świata! Dowiecie się, jakie są najpopularniejsze zabawy dzieci w innych kulturach, a może potem sami spróbujecie pobawić się z kolegami lub rodzeństwem w kilka z nich.

          Zaczynamy od Indii. Bardzo popularną zabawą w Indiach jest rangoli. Jest to sztuka tworzenia barwnych kompozycji na ziemi. Hindusi tworzą je z ziaren ryżu, piasku, zbóż, płatków kwiatów, czy malują je kredą. Wielobarwne ornamenty wznoszone są przed tradycyjnymi świętami, jednak maluchy potrafią godzinami leżeć na ziemi tworząc mozaiki bez żadnej okazji.

               

          Kolejnym miejscem, gdzie podróżujemy w poszukiwaniu ciekawych zabaw będzie Szwecja. Kubb - gra plenerowa dla dwóch drużyn mająca wiele wspólnego z popularnymi kręglami. Kubb polega na strącaniu zbijakami obrońców przeciwnej drużyny w celu wyeliminowania króla stojącego na środku boiska. Wszystkie elementy służące w zabawie wykonane są z drewna, jednak nie bez powodu kubb nazywa się grą Wikingów, dla których Skandynawia była niegdyś areną ciągłych bitew i wojen.

               

          Teraz opowiemy o krajach latynoskich. Tam popularną zabawą jest piñata. Dzieci najczęściej podczas przyjęcia urodzinowego przygotowują papierową kulę - piñatę, wypełnioną migdałami w słodkim lukrze, ciastkami i wszelkimi łakociami, którą potem wieszają na gałęzi drzewa. Solenizant z zawiązanymi oczami kręci się w kółko do rytmu muzyki, po czym przy użyciu specjalnego kija musi rozbić kulę i złapać jak najwięcej słodyczy. Ten zwyczaj ma bardzo bogatą tradycję i religijny charakter, a samo strącanie piñaty obrazowało walkę dobra ze złem.

               

          A teraz Afryka! Zabawa Mbube! Mbube! czyli lew! lew! to gra dzieci ludu Zulu z RPA. Uczestnicy tworzą okrąg wokół dwóch osób z zawiązanymi oczami – jedna z nich jest lwem, a druga antylopą – po czym kręcą obiema osobami tak, by te straciły orientację. Gdy „lew” zbliża się do „antylopy”, publiczność dopinguje głośniej, gdy się oddala, pozostali gracze cichną. W Polsce dzieci bawią się w podobną grę - ciuciubabkę.

               

          Teraz przyglądamy się tradycyjnej zabawie dzieci w Australii. Kwadraty to zręcznościowa gra dla czterech uczestników, do której potrzebna jest piłka. Oto jej zasady: dorosły rysuje na ziemi (nie może to być wysoka trawa) spore kwadratowe pole i dzieli je na cztery równe części. Każdy z powstałych kwadratów musi mieć wielkość co najmniej 2x2 m. Gracze kolejno zajmują jedno takie pole – to ich „królestwa”. Dzieciaki podają sobie piłkę (ale tylko nogami lub ręką, nie wolno jej łapać!), odbijając ją do sąsiada. Zanim zostanie odbita, może dotknąć ziemi na kwadracie danego gracza tylko jeden raz. Jeśli zawodnik nie zdoła piłki po takim trafieniu w jego pole wybić, odpada. Wygrywa grę ten z malców, który zostanie na polu ostatni. Nazywa się go „królem kwadratów”.

           

          Propozycje zabaw znalezione na stronach dzidziusiwo.pl, national-geographic.pl, oraz mamotoja.pl.

          A na koniec wysyłamy jeszcze indiański taniec.

          Życzymy Wam miłej zabawy! Pozdrawiamy!

           

          Czwartek 4.06 - W krainie osób niepełnosprawnych

          Witajcie Kochani!

          Dziś porozmawiamy o osobach niepełnosprwanych. Na początek zapytamy Was czy pamiętacie wczorajszą piosenkę o tolerancji "Każdy jest inny". Wsłuchajcie się w jej tekst: "Każdy jest inny, każdy wyjątkowy. Słowa gorszy, lepszy wyrzuć ze swej głowy". To zdanie oznacza, że wszystkie dzieci, zarówno te podobne do was, te które różnią się wyglądem czy mówią w innych języku, ale również te, które są niepełnosprawne musimy traktować tak samo. Każde dziecko jest wyjątkowe, ale nigdy nie możemy mowić o kimś, że jest lepszy lub gorszy.

          A czy wiecie co oznacza słowo "niepełnosprawność"? Porozmawiajcie o tym z rodzicami.

          Teraz zapraszamy Was do zadania "Osoby niepełnosprawne są wśród nas". Dziecko zamyka oczy - jest niewidome. Rodzic jest przewodnikiem, który stara się wskazać swojemu partnerowi odpowiednią drogę i dba o jego bezpieczeństwo, czyli o to aby podczas spaceru nie zderzył się z przeszkodą. Możecie zamienić się rolami z rodzicem/rodzeństwem.

          Kolejnym zadaniem będzie rozpoznawanie innych osób za pomocą dotyku. Do tego zadania musicie poprosić przynajmniej dwie osoby, np. mamę i tatę. Dziecko zamyka oczy, a dziecko za pomocą dotyku odgaduje kto stoi przed nim.

          Teraz zakryjcie uszy i stańcie tyłem do rodzica. Możecie odwrócić się dopiero, gdy poczujecie lekkie dotknięcie waszej głowy. Rodzic zanim dotknie waszej głowy wypowiada do was bardzo ciche dowolne polecenie.

          Porozmawiajcie z rodzicami o tym, jak czuliście się kiedy mieliście zamknięte/zakryte uszy. Jakie trudności napotykają osoby niewidome i niedosłyszące? A jak myślicie jak można pomóc taki osobom?

          Teraz obejrzyjcie film, w którym zobaczycie jak mogą się czuć osoby niepełnosprawne lub ich bliscy, kiedy ktoś wyśmiewa to jakie są. Jak powinniśmy się zachować względem takich osób? Pamiętajcie, że są wśród nas osoby, któr rozumieją wiele rzeczy inaczej niż my.

          Pozdrawiamy Was Pszczólki!

           

          Środa 3.06 - Poznajemy inne kultury

          Witajcie Pszczółki!

          Dziś Kochani chcemy porozmawiać o kulturach innych krajów. Obejrzyjcie film i posłuchajcie o charakterystycznych zwyczajach oraz strojach dzieci z różnych kontynentów. Może znacie kogoś kto pochodzi z dalekiego miejsca na świecie i jego kultura różni się od tej znanej przez nas?

          Teraz posłuchajcie opowiadania pt. "Karim". Odpowiedzcie na pytanie: Co to jest tolerancja? Czy wujek Olka jest tolerancyjny? Jak zachowały się dzieci w stosunku do Karima?

          Karim_opowiadanie.mp3

          Wysłuchaliście troszkę o kulturze arabskiej. Rodzice Karima pochodzą z Egiptu. Właśnie w Egipcie, Tunezji, Iraku oraz Arabii Saudyjskiej mieszka najwięcej Arabów. W Arabii Saudyjskiej znajduje się jedno z najnowocześniejszych miast świata - Dubaj. Bardzo dużo Arabów podróżuje do miasta Mekka, które jest bardzo ważne w wyznawanej przez nich religii - islamie. Z pomocą rodziców spróbujcie wymienione państwa oraz miasta odnależć na mapie świata. Czy wiecie, że kobiety w tych krajach często ubrane są tak, że mają zakrytą twarz i widać im tylko oczy. A także, że mężczyźni nie zakładają krótkich spodenek, nawet kiedy jest bardzo gorąco. I jeszcze jedna ciekawostka Arabowie czytają od strony prawej do lewej - odwrotnie niż my!

          Wiecie już, że inne kultury mogą być ciekawe. Wiecie również, że nie można być dla kogoś niemiłym tylko dlatego, że różni się od nas w jakiś sposób.

          Na koniec posłuchajcie jeszcze piosenki o tolerancji. A dla chętnych wysyłamy gry online.

          https://view.genial.ly/5ec91b27ad9c9e0d8e207940?fbclid=IwAR1i9lon6w_suGfdLHS9bLSAw0SZr-DfYlrA4YfABF2EaM3F4dxbN1WaagU

          https://view.genial.ly/5eca59e2f3aac90d34a37c23?fbclid=IwAR3XZ_HwL5Gkd-uEtbxeg2nuPLtLoQJjzxRBwJnpMlv8XvoXzoqgLrsx6xk

          https://view.genial.ly/5ecedf234cb8330da06348bb?fbclid=IwAR0o58ATf7slH6xWALFfKf5H04qPL1Q3XXOwYfdlH5B5tAYzCw0NOJEApUs

           

          Do usłyszenia jutro!

           

          Wtorek 2.06 - Dzieci z różnych stron świata

          Dzień dobry Kochani!

          Mamy nadzieję, że wczorajszy dzień minął Wam na radosnych zabawach i będzie przez Was miło wspominanysmiley

          Rozpoczynamy również nowy tydzień, w  którym będziemy mówić o Was oraz o innych dzieciach z całego świata.

          Na początek posłuchajcie piosenki! Zwróćcie uwagę jak wyglądają dzieci z różnych stron świata: różnią się od siebie wyglądem, kolorem skóry, noszonymi strojami. Ale posłuchajcie słów piosenki i zastanówcie się, czego najbardziej potrzebują dzieci? Jak myślicie czy dzieci z różnych stron świata mają takie same potrzeby?

          Teraz poproście rodziców o przeczytanie wiersza. Odpowiedzcie na pytania: Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci? Czego dzieci oczekują od dorosłych? Jakie prawa mają dzieci?

          Wiersz znajduje się w naszych kartach pracy na str. 55.

          Pamiętacie juz kiedyś rozmawiliśmy o prawach dziecka. Przypomnijcie sobie jakie macie prawa jako dzieci. Posłuchajcie piosenki.

          Na koniec zapraszamy Was do obejrzenia filmu. Spróbujcie odgadnąć z jakich miejsc świata pochodzą dzieci, które w nim zobaczycie.

          Jeśli macie ochotę wykonajcie jeszcze pozostałe zadania z kart pracy z naszego dzisiejszego tematu ze stron 54-55.

          Miłego dnia. Pozdrawiamy! 

           

          Poniedziałek 1.06 - Dzień Dziecka

          Witajcie Pszczółki!

          Dziś Kochani świętujemy Wasz dzień czyli Dzień Dziecka! W tym dniu wysyłamy Wam mnóstwo buziaków i życzymy dużo, dużo uśmiechu! Spełniajcie swoje marzenia i bądżcie zawsze szczęśliwi!

          heartheartheart

          Z tej okazji razem z innymi Paniami z przedszkola przygotowałyśmy specjalnie dla Was film ze śpiewaną przez nas piosenką oraz kolaż ze zdjęć z naszego dzieciństwa, który znajdziecie na stronie internetowej naszej szkoły. Może uda Wam się rozpoznać jak wyglądałyśmy jako dzieci!wink

          Zapraszamy do oglądania!

          Mamy nadzieję, że film Wam się spodobał i choć trochę umili on Wam dzisiejszy dzień! smiley

          Dzisiaj nie wysyłamy Wam zadań do zrobienia. Proponujemy jedynie słuchowisko oraz dwie piosenki Majki Jeżowskiej oczywiście w dzisiejszej tematyce.

          Pozdrawiamy Was serdecznie! Pani Beatka i Pani Anetka!heartheartheart 

           

          ŚWIĘTO RODZICÓW - tydzień 25.05-29.05

          Piątek 29.05 - Niespodzianki dla naszych rodziców

          Witajcie Pszczółki!

          Dziś jeszcze mówimy o Waszych rodzicach. Posłuchajcie opowiadania "Pychotka dla mamy", przyjrzyjcie się ilustracjom w naszej książce i opowiedzcie Jak skończyło się przygotowanie sernika przez dzieci? Dlaczego?

          Pychotka_Dla_Mamy.mp3

          Teraz mamy dla Was zadanie matematyczne. Przygotujcie po 3 sylwetki kwiatów każdego rodzaju: czerwonych tulipanów, białych róż, pomarańczowych gerber i fioletowych irysów oraz kartoniki z różną liczbą kropek (od 1 do 6). Układamy kwiaty w "grządkach" na podłodze. Rodzic mówi zadanie: Tata ściął z grządki 2 czerwone tulipany i 3 białe róże. Ile kwiatów razem ściął z grządki tata? Dzieci układają kwiaty w rzędzie odpowiednie sylwety kwiatów i liczą je. Następnie wybierają kartonik z odpowiednią liczbą kropek. Po wykonaniu zadania dzieci mogą również policzyć kwiaty z każdego gatunku i porównać ich liczbę. Ustalają, których kwiatów jest więcej, których mniej, a których tyle samo.

          Dodatkowe zadania matematyczne znajdują się na stronach 44-45, a zadania całego dzisiejszego tematu zajeć na stronach 52-53.

          A na koniec wysyłamy Wam piosenkę. Zastanówcie się za co Wy chcielibyście podziękować swoim rodzicom.

          Pozdrawiamy Was cieplutko! Panie Anetka i Beatka!

           

          Czwartek 28.05 - Nasze ulubione zabawy i sporty

          Dzień dobry!

          Zacznijmy dziś od wysłuchania wiersza "Mama i Tata". Odpowiedzcie na pytania: O jakich osobach była mowa w wierszu? Kim dla dzieci są mama i tata? Za co kochamy mamę i tatę? Za co dzieci dziękują rodzicom?

          Mama_i_Tata.m4a

          Teraz zastanówcie się jak Wy lubicie spędzać czas z rodzicami? Proponujemy Wam wspólną zabawę pantomimiczną. Spróbujcie bez użycia słów pokazać rodzicom różne czynności, które lubicie wykonywać właśnie z nimi. Rodzice próbują odgadywać Wasze zagadki, następnie zamieńcie się rolami.

          Na pewno wśród czynności, które odgadywaliście pojawiły się aktywności związane ze sportem. Dlatego też teraz porozmawiamy sobie o ulubionych sportach Waszych rodziców. Obejrzyjcie film i posłuchajcie jakie dyscypliny sportowe sa w nim wymienione. Zapytajcie rodziców czy jest wśród nich taka, którą lubią najbardziej. Jeśli nie, zapytajcie!

          Na koniec zapraszamy do ćwiczeń. Przygotujcie najpierw karteczki z kropkami od 1 do 6. Mama lub tata wypowiadają nazwę różnych czynności związanych aktywnym spędzaniem wolnego czasu (np. pływanie, bieganie, podskoki, skłony) i pokazuje kartonik z kropkami. Wy wykonujecie tyle razy daną czynność ile wskazuje liczba kropek. 

          Zadania w naszych kartach pracy z tematu wczorajszego i dzisiejszego znajdują się na stronach 46-51.

          Pozdrawiamy Was Kochani!

           

          Środa 27.05 - Mój kochany Tatuś

          Witajcie!

          Wczoraj świętowaliśmy Dzień Mamy. Dziś czas porozmawiać o Tacie!

          Zacznijmy od wysłuchania piosenki. Może zrobicie dziś niespodziankę Tacie i spróbujecie mu ją zaśpiewać?

          Teraz wysłuchajcie wiersza "Dzień Taty". I odpowiedzcie na pytania: O jakim święcie mówiła mama z wiersza? O co prosiła mama swoje dzieci? Jakie pomysły na wyprawienie święta tacie miał Krzyś? Co dzieci chciały zrobić wspólnie? Dlaczego mama na koniec posmutniała i zamyśliła się? A także zastanówcie się co Wy moglibyście zrobić dla Waszego Taty, aby umilić mu jego święto, które obchodzić będziemy 23 czerwca.

          Dzien_Taty.m4a

          Teraz zapraszamy do zabawy z magicznym pudełkiem. Przygotujcie pudełko z otworem, w który można włożyć rękę. Poproście tatę, aby włożył do tego pudełka kilka pzredmiotów należących tylko do niego. Wy spróbujcie odgadnąć tylko za pomocą dotyku co znajduje się w środku.

          Ostatnim dzisiejszym zadaniem będzie wykoanie "korony dla Najlepszego Taty". Pamiętacie na pewno jak podczas naszych zajęć w przedszkolu tworzyliście swoje korony. Dziś zróbcie taki prezent dla Taty. Tak jak wczoraj dla Mamy, dziś również samodzielnie według własnego pomysłu wykonajcie ją specjalnie dla Taty!

          Do usłyszenia jutro Pszczółki!

           

          Wtorek 26.05 - Dzień Mamy

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dziś obchodzimy Dzień Mamy! Pamiętajcie, że najważniejsze w tym dniu to sprawić mamie radość, zrobić coś miłego, lub też pomóc w codziennych obowiązkach.

          Na początek zaśpiewajcie Mamie piosenkę. Myślę, że ją pamiętacie, a Mamie zrobi się bardzo miło kiedy usłyszy od Was jej słowa.

          Teraz spróbujcie utworzyć od słowa "mama" różne zdrobnienia (np. mamusia, mamulka) i powiedzieć je mamie. Czy czasami mówicie do mamy takimi zdrobnieniami?

          A teraz wysyłamy mamie buziaki w rytmie walca!

          https://www.facebook.com/MowiAga/videos/293346808728753/

          Na koniec przygotujcie dla Mamy laurkę, kartkę lub inną pracę plastyczną według Waszego pomysłu. Tak, żeby była wykonana tylko przez Was specjalnie dla Mamy!

          Pozdrawiamy Was cieplutko i życzymy Waszym Mamom wszystkiego co najlepsze!

          Panie Beatka i Anetka.

           

          Poniedziałek 25.05 - Moja rodzina

          Witajcie Pszczółki!

          Rozpoczynamy tydzień, w którym będziemy rozmawiać o naszych najbliższych. 

          Na początek posłuchajcie krótkiego opowiadania o rodzinie. Zastanówcie się kto należy do Waszej rodziny? Jak możecie opisać swoją całą rodzinę oraz jej członków? Jak wyglądają, co lubią robić? Jak lubicie wspólnie spędzać czas?

          Jeśli udało Wam sie opisać członków Waszej rodziny może teraz spróbujecie narysować ich portrety?

          A na koniec posłuchajcie wiersza i powiedzcie co dzieci z wiersza obiecują z okazji święta mamy i taty? Może Wy również macie pomysły co możecie zrobić dla nich miłego, tak aby sprawić im przyjemność?

          Dla_Mamy_i_Taty.m4a

          Zadania dla chętnych z naszych kart pracy znajdują sie na stronach 42-43.

          Pozdrawiamy serdecznie Was i Waszych rodziców. Do jutra!