• Dbamy o przyrodę 22-24. 04

• Segregujemy odpady - 24.04

Dzień dobry Zuchy.

smiley Rady na odpady – bajka edukacyjna.

Jeśli chcecie, poznać zasady obowiązujące przy segregowaniu śmieci zapraszam do obejrzenia filmu. Dowiecie się dlaczego segregacja odpadów jest taka ważna i jakie przynosi korzyści naszemu środowisku.

angel Rymowanka ekologiczna.

Nauczcie się wierszyka, a już zawsze będziecie wrzucać odpady do odpowiedniego worka.

Kolory kontenerów wszyscy dobrze znamy,

Segregujemy śmieci, do nich je wrzucamy:

Do żółtego plastiki, szkło do zielonego,

Gazety i kartony zawsze do niebieskiego.

laugh “Świat w naszych rękach” - piosenka ekologiczna.

Posłuchajcie i zaśpiewajcie tę piosenkę.

wink Posegreguj śmieci.

Już bardzo dużo wiecie o segregacji odpadów, pora na ćwiczenie praktyczne. Wykonajcie zadanie ze str. 18 w fioletowej książce.

cool Quiz o segregacji śmieci.

Rozwiązanie quizu pomoże wam utrwalić zdobyte wiadomości.

mail Dyplom przyjaciela przyrody.

Jeśli wykonaliście wszystkie zadania z ostatnich trzech dni, to zostało jeszcze jedno, aby zasłużyć na dyplom przyjaciela przyrody. Oceńcie czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody, a potem narysujcie, jak wy dbacie o przyrodę (zadanie na str. 14-15).

Gotowe? To poproście rodziców o wydrukowanie dyplomu  Dyplom.pdf

Aby był on bardziej wiarygodny, mama i tata mogą go podpisać. Moje gratulacje!

Ja chciałam przyznać dyplom Nince, która przysłała zdjęcia ze sprzątania lasu. BRAWO! A czy wy przesłaliście całusy matce Ziemi. kiss Jeśli tak, pochwalcie się swoimi pomysłami.

devil Na koniec możecie zagrać w ekologiczne gry. Miłej zabawy!

Pozdrawiam p. Krysia heart

Ochroń przyrodę - 23.04

Witajcie !!!

smiley Las to dom dla wielu gatunków zwierząt. Lasy to również płuca dla naszej planety. Drzewa produkują tlen, który jest nam niezbędny do oddychania. W lesie wypoczywamy, zbieramy grzyby, jagody. Możemy wybrać się na spacer do lasu. Nauczcie się rymowanki o lesie, a potem powtarzajcie ją w różnym rytmie. Poproście mamę lub tatę niech zaproponują rytm. Potem możecie wymyślać sami. Druga zabawa polega na mówieniu rymowanki cicho lub głośno. Mama trzyma dłonie przed sobą. Jeśli będzie je oddalała, mówicie wiersz coraz głośniej, jeśli natomiast będzie je zbliżała do siebie, coraz ciszej. Jeśli złączy dłonie milczycie. A oto rymowanka:

Lasy to płuca ziemi

I o nie dbamy.

Nie niszczymy ich,

Nie śmiecimy w nich.

Tylko w ciszy patrzymy

I głęboko… oddychamy.

laugh „Lis i lornetka”- opowiadanie.

Grupa Ady wybrała się na wycieczkę do lasu. Posłuchajcie jak na tę wizytę zareagowali mieszkańcy lasu. Po wysłuchaniu opowiadania odpowiedzcie na pytania dotyczące jego treści, obejrzyjcie ilustracje i wspólnie z mamą lub tatą odczytajcie teksty umieszczone poniżej,

wycieczka.mp3

cool Gdzie jest powietrze? -.zabawa badawcza.

- Gdzie znajduje się powietrze, czy ma kolor, kształt, w jaki sposób można poznać, że znajduje się wokół nas.

-. Nadmuchajcie balon – obserwujcie jak powiększa się, wypuśćcie powietrze z balonu w kierunku własnej twarzy.

- Wciągnijcie powietrza do płuc i wydychajcie je przez słomkę do kubeczka z wodą – obserwujcie powstające bąbelki.

- Dmuchajcie na paski bibuły i obserwujcie jak się poruszają.

- Obserwujcie drzewa poruszane wiatrem.

Powietrza nie można zobaczyć, ani powąchać, lecz można poczuć, ale tylko wtedy, gdy porusza się jako wiatr. Powietrze jest wszędzie wokół nas, jest potrzebne do życia ludzi i zwierząt. A teraz spróbujcie wykonać doświadczenie. Znacie je z Labociaków, zajęć które odbyły się jakiś czas temu w przedszkolu. W filmie znajdziecie instrukcję.

Zapraszam do wykonania innych eksperymentów proponowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Mnie najbardziej zainteresowały te 3: żywiołowy eksperyment, tańczące rodzynki, wędrujący poduszkowiec. Nie ma ich jeszcze na kanale #Kopernikwdomu na You Tube, ale podsyłam link do DDTVN.

laughObejrzyjcie sytuacje przedstawione na obrazkach na str. 16 książki. Ułóżcie o nich zadania. Przedstawcie za pomocą liczmanów. Ułóżcie działania matematyczne. Rysujcie szlaczki na str. 17. Wykonajcie również zadanie w książce Litery i liczby str. 74.

Pozdrawiam p. Krysia.heart

Dzień Ziemi - 22.04

Kochani dziś Dzień Ziemi !

Zróbmy dla naszej planety coś dobrego. Zacznijmy od drobnych rzeczy. Ja zaplanowałam, że nie zostawię nigdzie zapalonego bez potrzeby światła. Będę zakręcała wodę, aby jej nie marnować. Dokładnie posegreguję śmieci, aby można było ponownie je wykorzystać. Pomyślcie, co Wy możecie zrobić. Każdy pomysł będzie całusem wysłanym matce Ziemi z okazji jej święta.

smiley Wymyślcie hasło, które będzie zachęcało wszystkich do dbania o przyrodę. Poproście mamę aby zapisała je na kartce, możecie ją ozdobić i umieścić w widocznym miejscu.

laugh „Nasza planeta”

Posłuchajcie piosenki na Dzień Ziemi, nauczcie się jej refrenu i zaśpiewajcie.

surprise „W kontakcie z naturą”.

Obejrzyjcie film. Czy w Waszych domach podejmujecie jakieś „ekologiczne” działania.

cool Zapraszam do wykonania zadań w fioletowej książce na stronach 11, 12 , 13. Poproście mamę lub tatę, aby przeczytali Wam wiersz „Strażnicy przyrody”.

cheeky Ekologia – gra ćwicząca pamięć i spostrzegawczość.

devil Zabawy na Dzień Ziemi – jeśli macie ochotę na więcej ekologicznych zabaw to zapraszam do odwiedzenia strony „Dzieckiem bądź”

Pozdrawiam p.Krysia heart