PEDAGOG SPECJALNY
Dorota Kamela
Wtorek 12:00 - 16:00
Środa 13:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
MIŁA UCZENNICO!!!
MIŁY UCZNIU !!!
JEŚLI:
- CHCESZ POROZMAWIAĆ O WAŻNYCH DLA CIEBIE SPRAWACH
- POTRZEBUJESZ POMOCY I WSPARCIA
- JEST CI SMUTNO
- CZUJESZ SIĘ SAMOTNY
- CHCESZ MIEĆ LEPSZE OCENY
- MASZ PROBLEMY W DOMU
- CHCESZ ZOSTAĆ WYSŁUCHANY
- MASZ KŁOPOTY I CHCESZ O NICH POROZMAWIAĆ
- NIE POTRAFISZ POROZUMIEĆ SIĘ Z RÓWIEŚNIKAMI
- CHCESZ POCHWALIĆ SIĘ SWOIMI SUKCESAMI, OCENAMI
TO WŁAŚNIE NA CIEBIE CZEKAM - ZAPRASZAM!!!!
7 sposobów, by nowy rok szkolny rozpocząć bez stresu
- 04.09.2022 10:14
7 sposobów, by nowy rok szkolny rozpocząć bez stresu
Rozpoczęcie roku szkolnego, zwłaszcza dla uczniów pierwszych klas, to duża zmiana. My również często czujemy niepokój przed tym nowym etapem w życiu rodziny. Jak się do tego przygotować?
7 sposobów, by nowy rok szkolny rozpocząć bez stresu
1. Spacer do szkoły
Przed rozpoczęciem roku wybierzcie się kilka razy na spacer, dzięki któremu wasze dziecko zobaczy, jak wygląda droga do szkoły, sam budynek, plac zabaw czy boisko. W miarę możliwości opiszcie mu podczas wyprawy, jak może wyglądać standardowy szkolny dzień.
Koniecznie opowiedzcie, ile fajnych i ciekawych rzeczy nauczy się podczas zajęć. Nie zapomnijcie wspomnieć o lekcjach wychowania fizycznego czy plastyki. Jednym słowem upewnijcie się, że dziecko z entuzjazmem myśli o poznaniu nowych dzieci, nauczycieli i jest ciekawe tego, co je czeka
2. Zmiana codziennej rutyny
Kiedy nadchodzi lato, większość rodzin rezygnuje ze stałej rutyny. Dłuższy dzień sprawia, że pora snu się przesuwa, w związku z tym niektóre dzieci śpią prawie do południa lub nawet jeśli wstają wcześniej niż zwykle, to snują się po domu w piżamach. Dni upływają na radosnym lenistwie.
Dlatego tydzień wcześniej warto przygotować dziecko do zmiany, która nieuchronnie nadejdzie. Wcześniejsze położenie się do łóżka, przygotowywanie ubrań na kolejny dzień, poranne śniadanie - te procedury pomogą wam bez większego problemu odnaleźć się nowym roku szkolnym.
Polecam zwłaszcza wieczorne szykowanie ubrań i butów, co pozwoli na starcie uniknąć wszystkim niepotrzebnego stresu. Kto w porannym szale poszukiwał kluczyków do samochodu lub portfela, zrozumie o czym piszę.
3. Popołudniowe zabawy na świeżym powietrzu
Ogromną zaletą światła słonecznego jest jego wpływ na sen. To dzięki niemu zwiększa się produkcja melatoniny w nocy. Melatonina, która jest naturalnym hormonem produkowany przez organizm, poprawia jakość snu. Tak więc warto, by dziecko jak najwięcej czasu, najlepiej aż do kolacji, spędzało na świeżym powietrzu. To pozwoli mu spokojnie przesypiać całe noce.
4. Nowy harmonogram posiłków
Zdecyduj, o jakich porach twoje dziecko będzie jadło. Postaraj się, żeby były one podobne do harmonogramu, który je czeka podczas roku szkolnego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecko podczas lekcji nie będzie chciało sięgnąć po kanapkę oraz że z chęcią zje obiad.
Zaplanujcie też, co będziecie pakować do szkolnego lunchboxa. To nie powinny być jednak same batoniki, niemniej warto, by trafiały tam rzeczy, które dziecko lubi jeść. Nie musi to być wcale standardowa kanapka z szynką i serem. Świetnie się sprawdzą pokrojone warzywa, owoce, orzechy czy bakalie.
5. Wyciszający czas w łóżku
Po pierwsze przed położeniem się dziecka spać upewnij się, że nie potrzebuje ono pójść do toalety, wypić wody lub nagle czegoś zjeść. Potem potowarzysz mu, czytając książkę, opowiadając jakąś historię czy puszczając relaksująca muzykę.
Dzieci w wieku szkolnym powinny zasypiać w ciemności. Nie chodzi tylko o wyciszenie - nawet najsłabsze światło wpływa niekorzystnie na wzrok, który nie odpoczywa w nocy. Dodatkowo zmniejszony poziom melatoniny, która aktywuje się w ciemności, może powodować stany depresyjne, zmęczenie i spowolnienie przemiany materii.
Sztuczne oświetlenie może również być odpowiedzialne za podwyższenie poziomu kortyzolu, co w efekcie powoduje problemy z insulinoopornością i nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Oczywiście są sytuacje, kiedy lęk dziecka przed ciemnością jest na tyle duży, że boi się zasnąć po ciemku. Poczekaj zatem, aż uśnie i po prostu wyłącz lampkę.
6. Rodzinny kalendarz lub planner
Dzieci lubią wiedzieć, co je czeka w nadchodzących dniach. Ponieważ pójście do szkoły wiąże się z wieloma skrajnymi emocjami, poczynając od entuzjazmu, a kończąc na lęku przed nieznanym, warto zaopatrzyć się w kalendarz, w którym będziecie zaznaczać czekające was wydarzenia.
Oczywiście pierwszym może być rozpoczęcie roku szkolnego, ale równie dobrze może to być wyjście do sklepu po przybory szkolne.
Prowadzenie kalendarza ma kilka zalet. Po pierwsze dziecko będzie czuło się pewniej widząc i wiedząc, co ma się wydarzyć. Po drugie możecie to połączyć z nauką dat, godzin itd.7. Głęboki oddech
Weźcie głęboki oddech. Pójście do szkoły to po prostu kolejna zmiana i kolejny etap w życiu. Dzięki niemu dziecko nabędzie niezbędnych umiejętności - nauczy się współpracy, rozwiązywania problemów czy tego, gdzie mieszkają pingwiny.
Oczywiście, że będzie się to łączyło czasem z niewygodą czy stresem, ale zobaczycie, że początkowa niepewność minie i już po kilku tygodniach szkoła stanie się dobrze znanym i - mam nadzieję - lubianym miejscem. Dacie radę. Wszyscy.
POWODZENIA!
Źródło: https://www.babyboom.pl/uczen/szkola-podstawowa/7-sposobow-by-nowy-rok-szkolny-rozpoczac-bez-stresu- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły