Nawigacja

Zdalna nauka - kilka wskazówek

Samodzielne organizowanie sobie pracy to spore wyzwanie, dlatego chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak sprostać nauce w domu.

Kochany Uczniu!
 
Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie w porządku.
Domyślam się, że zdalna nauka nie jest dla Ciebie łatwa. Samodzielne organizowanie sobie pracy to spore wyzwanie i masz prawo czuć się przytłoczony nową sytuacją. Dlatego właśnie chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak sprostać nauce w domu.
 
1. Czyste biurko
Zadbaj, żeby przestrzeń do nauki była uporządkowana, a na biurku znajdowały się tylko aktualnie używane książki/zeszyty. Dzięki temu mniej rzeczy będzie rozpraszać Twoją uwagę.
2. Zacznij od planu dnia
Przed rozpoczęciem nauki stwórz plan dnia. To bardzo ważna kwestia, która pozwoli Ci uniknąć chaosu. Na Twój adres mailowy przesłałam dwa planery - dzienny i tygodniowy. Zachęcam, żeby je wydrukować lub stworzyć własne na ich podstawie. Jak z nich korzystać? Planer tygodniowy pomoże uporządkować Wam naukę według przedmiotów. W lewej części wpisujecie przedmioty, a pod dniami tygodnia zadania i naukę do nich. Planer dzienny najlepiej uzupełniać każdego poranka - warto w punktach wypisać wszystko, co musicie zrobić danego dnia. Najlepiej pisać szczegółowo (zamiast "zrobić polski", lepiej podzielić to na mniejsze zadania "przerobić 5 zadanych ćwiczeń", "napisać notatkę w zeszycie", itd.) Po każdym wykonanym punkcie z listy, wykreślamy go. Znikające z listy zadania działają bardzo motywująco!
3. Nie odwlekaj nauki
Najlepiej zacząć naukę tuż po rozpisaniu listy zadań. Zadbaj, żeby nie rozwlekać nauki na cały dzień. Spróbuj ustalić sobie w miarę stały rytm dnia, w którym zaplanujesz czas na naukę i odpoczynek.
4. Rób krótkie przerwy w czasie nauki
Przerwy są dla mózgu bardzo potrzebne i korzystne! Dlatego, tak jak w szkole, co 45 minut pracy zrób sobie kilkuminutową przerwę na przekąskę, porozciąganie się, przewietrzenie pokoju.
5. Przyjemności po nauce
Pamiętaj, że odpoczynek też jest bardzo ważny! Gdy już poradzisz sobie z zadaniami na dany dzień, zadbaj o relaks. Ze względu na to, że dużo czasu spędzasz teraz przed komputerem, spróbuj, żeby wolny czas był raczej z dala od ekranu. Posłuchaj muzyki, zagraj z rodziną w planszówkę, wyjdź na spacer (oczywiście z zachowaniem ścisłych zasad higieny :) )
 
A na koniec podsyłam Ci link do świetnego ćwiczenia uważności - "Moc góry". Trwa tylko 10 minut, a pomoże Ci pokonać stres i lepiej radzić sobie z obecnymi wyzwaniami.
https://www.youtube.com/watch?v=hB54eD0T2gY&fbclid=IwAR1GPLx07JrxCUgVhZ1GHRfZTHKJkNgWHMKHAX5eIwftdjA1zNMBlSOU7ek
 
Mam nadzieję, że wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne. Gdybyś miał/a jakieś pytania, jestem oczywiście do dyspozycji.
Wierzę w Ciebie bardzo mocno!
 
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Małgorzata Wyszogrodzka

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej z/s w Cielechowiźnie
    Cielechowizna 1a, 05-300 Mińsk Mazowiecki
  • 25 758 49 78

Galeria zdjęć