• PEDAGOG SPECJALNY

- MASZ KŁOPOTY I CHCESZ O NICH POROZMAWIAĆ

- NIE POTRAFISZ POROZUMIEĆ SIĘ Z RÓWIEŚNIKAMI

- CHCESZ POCHWALIĆ SIĘ SWOIMI SUKCESAMI, OCENAMI

TO WŁAŚNIE NA CIEBIE CZEKAM - ZAPRASZAM!!!!

• 10 pomysłów, co robić z dziećmi podczas kwarantanny

• 21.03.2020 21:15
      • 10 pomysłów, co robić z dziećmi podczas kwarantanny

1. ODPOCZYNEK

Dzisiaj wiele dzieci jest nadmiernie obciążonych nauką i zajęciami pozalekcyjnymi. Za krótko śpią, za długo siedzą w szkole, oglądają za dużo filmów w internecie. Wykorzystajcie pobyt w domu na porządne wyspanie się i odpoczynek. Dobrze im to zrobi, a poza tym wypoczęty organizm jest mniej podatny na wszelkie infekcje – także na zakażenie koronawirusem.

2. PLAN

Żeby kwarantanna nie zamieniła się w dwa tygodnie snucia się z kąta w kąt, będziecie jednak potrzebowali odrobiny organizacji. Warto wziąć przykład z prymasa Stefana Wyszyńskiego, który już w drugim dniu po internowaniu przygotował sobie plan zajęć, w którym znalazła się nie tyko modlitwa i prace porządkowe, ale też np. nauka, czytanie i gimnastyka. Wasz grafik pewno nie będzie taki szczegółowy ani tak ściśle przestrzegany, ale z pewnością również jest wart przygotowania. Na przykład: godz. 8-10 – wstawanie, ścielenie łóżek i śniadanie, 10-11 – sprzątanie pokojów i różne prace dla rodziny, 11-13 – czytanie i zabawa, itd.

3. CZYTANIE

Faktycznie, dwa tygodnie w domu to świetna okazja dla dzieciaków do trenowania tej umiejętności, rozmiłowania się w czytaniu i ewentualnego nadrobienia braków w lekturze. Czytanie małym dzieciom to jedno z najbardziej więziotwórczych i intelektualnie stymulujących zajęć.

4. PLANSZÓWKI

Na rynku jest wiele znakomitych gier planszowych. Pewno macie w domu co najmniej kilka. Granie w gry to w ogóle świetny sposób na spędzanie wolnego czasu razem z całą rodziną – można to robić i z maluchami, i nastolatkami. Jeśli znudzą się wam planszówki, możecie pograć np. w bierki, warcaby, statki albo kółko-krzyżyk.

5. MODLITWA

Nie mieliście nigdy czasu na wspólny różaniec z dziećmi? Teraz, kiedy macie go aż za nadto, może pomodlicie się razem? A może przeczytacie książkę o świętych albo obejrzycie dobry film religijny? Lektura czy film mogą być fajnym punktem wyjścia do rozmowy, zwłaszcza że sytuacja nastraja do myślenia o najważniejszych sprawach.

6. PRACE PLASTYCZNE

Dzieci są urodzonymi artystami, a rysowanie, malowanie i inne zajęcia plastyczne to znakomita zabawa. Możecie zebrać wszystkie materiały plastyczne, jakie macie w domu (kredki, farby, flamastry, kolorowe długopisy, węgiel do rysowania, plastelinę, papier do wycinania itd.) i włożyć je do skrzyneczki albo pudła. Kiedy dzieci się będą nudziły, mogą sobie sięgać po różne przybory i dawać upust swojej kreatywności. A może uda się przeznaczyć jedną ścianę w domu na wystawę prac, które powstały w czasie kwarantanny?

7. NIE SCROLLUJ

Jeśli macie starsze dzieci, to pewnie wiecie, że dwa tygodnie bez szkoły może się łatwo zmienić w dwa tygodnie scrollowania telefonu. Wy jako rodzice nie możecie do tego dopuścić. Trzeba ustalić limity i sprawdzać, co i przez ile czasu progenitura ogląda w internecie. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie zasady, że każdy z domowników trzyma telefon na półce w salonie i korzysta z niego tylko w tym pokoju.

8. RODZICU, ODPOCZNIJ!

Dwa tygodnie zabawy w Indian i organizowania kursu dziewiarstwa mogą wyczerpać rodziców. Trzeba więc zadbać o własny reset. Bycie razem jest wspaniałe, ale dzieci warto wdrażać również do tego, żeby czasem zajęły się same sobą.

9. COŚ NOWEGO

Przymusowy pobyt w domu to dobra okazja, żeby opanować nowe umiejętności, np. pastowanie butów, szycie na maszynie, szydełkowanie, robienie na drutach, programowanie w Scratchu albo obsługę wiertarki.

10. PRZYTULASKI

Przytulaski, całowanki, łaskotki, żarty i śmiech, i zwykłe bycie razem – to niby takie zwyczajne, ale przecież takie ważne! Dzieci tak krótko są małe! Dwa tygodnie przymusowej kwarantanny mogą być naprawdę pięknym czasem dla waszej rodziny.