• ZADANIA DLA PSZCZÓŁ 4.05 - 22.05

        • NIE JESTEŚMY SAMI W KOSMOSIE - tydzień 18.05 - 22.05

          Piątek 22.05 - Wyprawa na Księżyc

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dzisiaj porozmawiamy o Księżycu. Zapraszamy Was na wycieczkę razem z Paxim!

          Czy zapamiętaliście jak prawdopodobnie powstał Księżyc? Jakie warunki na nim panują i co jest potrzebne, aby przezyć pobyt na Księżycu?

          Ale czym tak właściwie jest Księżyc? Jest on obiektem kosmicznym, który znajduje się najbliżej Ziemi. Jest to tak zwany naturalny satelita Ziemi. Nie świeci on sam, ale odbija światło Słońca. Posłuchajcie jak to się dzieje, że Ksieżyc raz wygląda jak piłeczka, a raz jak rogalik oraz innych ciekawostek na jego temat.

          A teraz troszkę kosmicznych ćwiczeń z liczeniem. Przygotujcie wspólnie z rodzicami obrazki przedstawiające gwiazdki, ufoludki oraz koła (planety). Ilość obrazków uzależniamy od tego, jak dzieci radzą sobie z przeliczaniem obiektów. Jeśli je pomieszamy dzieci mogą je najpierw posegregować i przeliczyć. Określają, których obiektów jest więcej, których mniej, a których tyle samo. Następnie rodzic wręcza dziecku szeroki pasek białego papieru i układa w widocznym miejscu obrazki, np. 3 gwiazdki i 3 planety. Dziecko odtwarza taki sam układ na swojej kartce. Powtarzamy zadanie z innymi obrazkami. Za każdym razem dzieci liczą, ile mają poszczególnych elementów, a następnie, ile jest ich w sumie. Później rodzic układa obrazki w miejscu niewidocznym dla dziecka i wypowiada nazwy obrazków. Dziecko odtwarza układ ze słuchu. Sprawdzamy czy kolejnośc się zgadza. Powtarzamy z innymi elementami.

          A teraz zapraszamy na międzygwiezdny lot! Wieczorem poproście rodziców o ułożenie na podłodze w różnych miejscach pokoju włączone latarki. Wyłączamy światło. Dzieci biegają między latarkami.

          Zachęcamy też dziś i w kolejnych dniach do obserwacji nocnego nieba. Obserwujcie jak Księżyc będzie zmieniał swoją postać.

          Pozdrawiamy Was serdecznie! Do usłyszenia w poniedziałek!

           

          Czwartek 21.05 - Goście z Kosmosu

          Dzień dobry!

          Kochani dziś porozmawiamy sobie o gościach z Kosmosu. Tych wymyślonych oczywiściewink. Paxi - mieszkaniec planety Ally-O będzie naszym dzisiejszym bohaterem i opowie Wam trochę o sobie, ale także zabierze w podróż na Marsa, aby sprawdzić czy możliwe jest powstanie życia na innej niż nasza planeta.

          A teraz my zamieniamy się w ufoludki i spróbujemy porozmawiać jak one. Wymyślcie zdania, które mógłby wypowiedzieć gość z Kosmosu, np. "Latający talerz wylądował", "Ufoludki witają dzieci", "Ufoludki opuściły Ziemię" i spróbujcie przekazać je w różny sposób: z dzieleniem słów na sylaby, w różnym tempie (wolno, szybko), z różnym natężeniem głosu (cicho, głośno), z różną dynamiką (coraz ciszej, coraz głośniej).

          Kolejne zadanie na dziś to budowa z klocków pojazdów kosmicznych dla ufoludka. Tutaj ogranicza Was tylko wyobraźniasmiley

          A na koniec posłuchajcie piosenki o "Kosmo Żabce"!

          Do usłyszenia jutro!

           

          Środa 20.05 - Rakietą po Układzie Słonecznym

          Witajcie!

          Dziś porozmawiamy o rakietach kosmicznych. Ale czy wiecie w jaki sposób te pojazdy unoszą się, mimo że są cięższe od powietrza? Na początek spróbujcie wykonać proste doświadczenie z balonem. Należy nadmuchać balon i wypuścić go w górę bez zawiązywania! Balon wyrzuciła w górę gwałtownie do przodu siła wylatującego z niego powietrza. Na podobnej zasadzie działają rakiety kosmiczne. Wykorzystują one oczywiście również paliwo, ale także siłę grawitacji czyli taką siłę, dzięki której nie latamy w powietrzu tylko chodzimy po ziemi!smiley

          A teraz obejrzyjcie filmy i zobaczcie jak wyglądają różne statki kosmiczne, jak startują z Ziemi oraz przyjrzyjcie się trenigowi kosmonauty!

          Na koniec wysyłamy propozycję stworzenia własnej rakiety.

          Pozdrawiamy!

          Wtorek 19.05 - Planety Układu Słonecznego

          Witajcie Pszczółki!

          Dzisiaj zapraszamy Was na początek na wycieczkę po całym naszym Układzie Słonecznym. Obejrzyjcie film i posłuchajcie informacji o Słońcu oraz planetach znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym.

          A teraz zapraszamy do wykonania pewnego doświadczenia. Przygotujcie płatki kosmetyczne, 2 szklanki z wodą, barwniki spożywcze (zielony i niebieski) oraz pipetkę. Rozpuszczamy barwniki w wodzie. Pipetką nabieramy wodę z niebieskim barwnikiem i wyciskamy kika kropel na płatek kosmetyczny. Następnie nabieramy wodę z zielonym barwnikiem i dajemy kilka kropelek na ten sam płatek. Kontynuujemy, aż nasz wacik przemieni się w małą kulę ziemską!

          Stworzyliście własną kulę ziemską, teraz czas na cały Układ Słoneczny! Przygotujcie plastelinę, czarną kartkę i białą kredę lub kredkę. Dzieci lepią z plasteliny planety. W tym czasie rodzic rysuje na kartce okręgi- orbity (mogą to również zrobić dzieci wspólnie z rodzicami). Układamy planety na orbitach, a na środku umieszczamy Słońce (przypominamy, że planety krążą wokół Słońca poruszając się po orbitach). Zadaniem dzieci jest toczenie kulek z plasteliny po narysowanym okręgu, tak aby planety okrążały Słońce.

          Gdyby ktoś z Was chciał pochwalić się nam swoją pracą zachęcamy do przesłania zdjęć!

          Podzrawiamy Was serdecznie! Panie Beatka i Anetka!

           

          Poniedziałek 18.05 - Poznajemy Układ Słoneczny

          Dzień dobry Kochani!

          Przez najbliższe dni będziemy podróżować po Kosmosie!wink Na początek posłuchajcie piosenki o planetach Układu Słonecznego. Na pewno niektórzy z Was znają ją bardzo dobrze, tak jak Staś, który jak pamiętacie śpiewał nam ją całą. Zapraszamy do oglądania!

          Co wiemy o Układzie Słonecznym? Planety, a wśród nich Ziemia na której mieszkamy należą do Układu Słonecznego. Na pewno wiecie jaką wielką gwiazdę ciągle okrążąją? Tak to Słońce, od którego też pochodzi nazwa "Układ Słoneczny". Czy zapamiętaliście, która w kolejności od Słońca jest Ziemia? A które z planet są odpowiednio największa i najmniejsza? Spróbujcie również policzyć planety naszego Układu Słonecznego i podzielić ich nazwy na sylaby.

          Teraz zapraszamy Was do zabaw ruchowych.

          "Lot tam i z powrotem" - Dzieci są ufoludkami. Znajdują się w przysiadzie podpartym. Na dźwięk bębenka lub innego instrumentu, który macie w domu (można też stworzyć samodzielnie instrumenty, bądź zagrać np. na garnku) ufoludki starują: powoli wstają, wykonują wspięcie na palcach stóp i podnoszą ręce. Na ponowny dźwięk instrumentu lądują - powoli wracają do pozycji w przysiadzie podpartym.

          "Prezenty od ufoludków" - Dzieci otrzymują woreczek z wypełnieniem, lub inny przedmiot który będzie można trzymać palcami stóp. Siadają w siadzie prostym i opierają ręce z tyłu na podłodze. Chwytają woreczek palcami prawej stopy. Unoszą nogę z woreczkiem, liczą głośno do sześciu i opuszczają woreczek. Powtarzamy ćwiczenie palcami lewej nogi.                                                         

          "Wesołe ufoludki" - Dzieci przeskakują z nogi na nogę rytmicznie, przy dźwiękach bębenka. Na przerwę w muzyce stają bez ruchu, przybierają dowolna pozę i uśmiechają się.                     

          "Ufoludki odpoczywają" - Dzieci wirują, spokojnie opadają i siadają w siadzie skrzyżnym na dywanie. Wykonują głębokie wdechy nosem (z jednoczesnym podnoszeniem rąk) i długie wydechy przez usta (z jednoczesnym opuszczaniem rąk).

          Poćwiczyliśmy to teraz może troszkę ćwiczeń grafomotorycznych w tematyce kosmosu. Pamiętajcie, że nie musicie wykonywać wszystkich kart pracy. Wybierzcie kilka lub jeśli macie ochotę wykonajcie je w innym czasie.

          Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie!

          Panie Anetka i Beatka.

           

          MIESZKAŃCY NASZYCH PÓL I LASÓW - tydzień 11.05-15.05

          Piątek 15.05 - Z wizytą u pszczół

          Witajcie!

          Na początek zagadka na temat naszej dzisiejszej bohaterki.

          Zbiera miód z kwiatów
          wśród łąk i pól,
          kiedy użądli
          sprawi Ci ból. (pszczoła)

           

          Już teraz wiecie - dziś poznamy troszkę ciekawostek o pszczołach.

          Pszczoły żyjące dziko możemy spotkać na łąkach, polach i lasach. Natomiast te hodowane przez człowieka w pobliżu ludzkich zabudowań lub pół uprawnych.

          Obejrzyjcie filmy o pszczołach, aby dowiedzieć się o nich trochę więcej.

           

           

           

          A teraz posłuchajcie jak powstaje miód.

           

           

          Na koniec zachęcamy do stworzenia swojego ula. Z rolek papierowych lub kartek z bloku technicznego wykonujemy ul. Mocujemy go na gałązce. Można ją owinąć sznurkiem i dodać listki, tak jak na zdjęciu, ale nie musicie tego robić. Natomiast do zrobienia pszczółek potrzebne nam będą opakowania po "kinder jajku". Doklejamy lub malujemy pszczółce paski i oczy oraz np. z drucików kreatywnych doklejamy skrzydełka. Stworzenie takiego ula wymaga dużo pracy, ale jako pracowite pszczółki na pewno sobie poradzicie!

          A my serdecznie pozdrawiamy nasze pszczółki!

           

          Czwartek 14.05 - Na polu

          Dzień dobry Pszczółki!

          Dzisiaj zapraszamy na kolejną wycieczkę ze Skrzatem Borówką! Tym razem wybierzemy się na pole. Posłuchajcie jak powstały pola i jakie zwierzęta można na nich spotkać? A może zapamiętacie co to miedza?wink Zapraszamy również do zabawy ze Skrzatem Borówką i wykonania samodzielnie makiety pola!

          Teraz czas na zagadki o mieszkańcach pól! O większości z nich opowiedział nam już Skrzat Borówka, więc jeśli nie uda wam się odgadnąć niektórych nazw, możecie wrócić do filmu.

          Mam bardzo małe oczy,

          nie widzę prawie wcale.

          Lecz w ciemnych korytarzach

          ruszam się doskonale. (kret)

           

          Torebki ma w policzkach
          w głębi ziemi spiżarkę.
          Najlepszej tam pszenicy
          niejedną chowa miarkę. (chomik)

           

          Szara, z długim ogonkiem,

          w małej norce mieszka.

          Z kotem bawi się w berka,

          taka z niej mała śmieszka. (mysz)

           

          Ma skoki, słuchy i ogon króciutki.

          Skacze po polu, jest bardzo cichutki. (zając)

           

          Nad polem wysoko głos jego rozbrzmiewa.

          O nadchodzącej wiośnie pierwszy piosenki śpiewa. (skowronek)

          Mnie kochają dookoła,
          na królewskich bywam stołach,
          od ogona aż do głowy,
          jestem cały kolorowy.
          Moja żona skromna, szara,
          u mnie taka piękna szlara,
          a na szyi zawsze noszę,
          lśniącą i białą obrożę. (bażant)

          Z nazwy i z piór,
          podobna jest do kur. (kuropatwa)

          A na koniec czas na ćwiczenie pamięci! Poproście rodziców o pomoc przy wykonaniu zadania. Mama lub tata wymienia nazwy zwierząt, które spotkali na polu. Mówi, np.: Kiedy byłam rano na polu, spotkałam bażanta, skowronka i zająca. Dzieci muszą powtórzyć nazwy zwierząt w takiej samej kolejności, w jakiej wymienia je rodzic. Jesli dzieci dobrze sobie radzą, rodzic może zwiększyć liczbę zwierząt.

          Pozdrawiamy Was serdecznie panie Beatka i Anetka!

           

          Środa 13.05 - Parki Narodowe

          Witajcie Kochani!

          Dziś temat parków narodowych. Czy wiecie co to za miejsca i po co istnieją? Posłuchajcie!

          A teraz o dobrych manierach! Obejrzyjcie dokładnie kolejny film z żubrem z Białowieskiego Parku Narodowego, a dowiecie się jakich zasad należy przestrzegać podczas pobytu w takich miejscach. 

          A na koniec piosenka i troszkę układanek!wink

          https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/231326-żubr-mieszkaniec-puszczy

          https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/217359-dzięciolik-kropkowany

          https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/185040-wiewiórka

          Pozdrawiamy Was Pszczółki!

           

          Wtorek 12.05 - Mieszkańcy lasu

          Dzień dobry!

          Czu udało wam się wybrać do lasu? Może wytropiliście jakieś zwierzęta?wink Dzisiejszym tematem zajęć będą właśnie mieszkańcy lasu. Obejrzyjcie filmy i porównajcie je z tym, co udało wam sie zaobserwować podczas wycieczki do lasu.

          A teraz przypomnijmy sobie nasze zajęcia sprzed kilku mesięcy, kiedy oglądaliśmy tropy zwierząt podczas zajęć w naszym przedszkolu. Nie możemy pobawić się wspólnie, ale spróbujcie pobawić się razem z rodzicami. Poproście mamę lub tatę o wydrukowanie elementów z kartki poniżej oraz o rozłożenie ich w na podłodze. Waszym zadaniem jest przechodzenie po śladach zwierząt. Można rozłożyć karteczki w linii prostej i ćwiczyć równowagę, lub też w różnych miejscach, tak aby troszkę poskakać. Innym pomysłem może być ponumerowanie śladów, tak aby dzieci poruszały się po nich zgodnie z kolejnością.

          Tropy pobrane ze strony:

          https://edufauna.pl/zrob-tropy-zwierzat/

          Na koniec mamy dla was do posłuchania bajkę.

          Miłej zabawy!

          Pozdrawiamy Was serdecznie!

           

          Poniedziałek 11.05 - Las mieszany

          Witajcie Pszczółki!

          W nowym tygodniu będziemy rozmawiać lasach i polach oraz o zwierzętach, które zamieszkują te środowiska. 

          Na początek piosenka! Zachęcamy do śpiewania jej wspólnie z rodzicami!

          Teraz razem ze skrzatem Borówką zabieramy Was do Puszczy Białowieskiej. Dowiecie się m.in. tego, jakie zwierzęta spotkał skrzat Borówka, ale także że las ma piętra. Co to oznacza?! Posłuchajcie. 

          Może macie ochotę wykonać leśne składanki z filmu? Pamiętajcie, aby narysować rośliny i zwierzęta na odpowiednich piętrach lasu.

          Udało nam się zaśpiewać piosenkę o prastarym lesie, pospacerować ze skrzatem oraz narysować piętra lasu, ale może zachęciliśmy was do wyprawy do prawdziwego lasu? To świetny pomysł! Pamiętajcie jednak, że las jest domem roślin i zwierząt, a ludzie są w nim gośćmi, którzy powinni wiedzieć jak się zachować. Dlatego posłuchajcie kilku rad oraz zasad, których musimy przestrzegać wybierając się w takie miejsce.

          Dziękujemy Wam za dziś i do usłyszenia jutro!

           

          ŁĄKA W MAJU - tydzień 4.05-8.05

          Piątek 8.05 - Kolory wiosny

          Dzień dobry Kochani!

          Dziś w temacie zajęć kolory wiosny, dlatego też musimy powiedzieć sobie o tęczy. Na pewno wiecie jak wygląda tęcza, ale czy wiecie jak powstaje? Spróbujemy sobie to dziś wytłumaczyć. Ale najpierw posłuchajcie wiersza.

          tecza_wiersz.mp3


          Zastanówcie się i odpowiedzcie na pytania: Ile kolorów ma tęcza, Jakie kolory występują w tęczy? Obok jakiego koloru znajduje się np. kolor pomarańczowy?

          A teraz troszkę wyjaśnienia. Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne. Powstaje na niebie wtedy, kiedy pada deszcz i świeci słońce. Dzieje się tak dlatego, że promienie słońca, kierując się w stronę ziemi, napotykają na swojej drodze krople wody. Przechodzą przez nie, w wyniku czego białe światło słoneczne zmienia się w wielobarwne widmo. Tworzy na niebie kolorowy most.

          A teraz dużo doświadczeń! Czarujemy tęczę!

          1. Na początek przygotujcie trzy koła z bibuły w kolorach podstawowych: żółtym, czerwonym i niebieskim. Nakładamy je na siebie i obserwujemy pod światło powstałe kolory pochodne. Nazwijcie te kolory.

          2. Do kolejnego zadania potrzebujemy: lusterko, białą kartkę, latarkę, płaskie naczynie wypełnione niewielką ilością wody. Zanurzamy lusterko w naczyniu z wodą, tak aby było ono z jednej strony oparte o ściankę naczynia. Na zanurzoną powierzchnię lusterka kierujemy światło latarki. Przed lusterkiem trzymamy białą kartkę, na którą będzie padać odbite światło. Obserwujemy efekt!

          3. Teraz potrzebna będzie nam płyta cd. Ustawiamy ją w taki sposób, aby odbijało się od niej światło słoneczne. Obserwujemy jaki będzie ono miało kolor.

          4. Na koniec jeśli macie w domu bibułę w kolorach tęczy, wytnijcie z niej paski i przyklejcie w ksztalt tęczy. Pamiętajcie o kolejności kolorów.

          Jeśli ktoś z Was ma jeszcze ochotę to zadania z naszych kart pracy znajdują się na stronach 40-41.

          Pozdrawiamy Was serdecznie panie Beatka i Anetka.

           

          Czwartek 7.05 - Barwy ochronne

          Witajcie!

          Na początek zamieniamy się w zwierzęta mieszkające na łące. Rodzic wymienia nazwy zwierząt, następnie dzieci naśladują ruchy i dźwięki jakie wydają zwierzęta.

          pszczoła – bzz, bzz

          konik polny – cyk, cyk

          mucha – zzz, zzz

          żaba – rech, rech

          Teraz wysłuchajcie opowiadania „Barwy ochronne” i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Dlaczego motyle są kolorowe, a żaby i pasikoniki zielone? Jakie znacie jeszcze inne zwierzęta, których wygląd dostosowany jest do środowiska, w którym żyją? Poniżej znajdują się zdjęcia z naszych książek (str.74-77).

          barwy_ochronne.mp3

          Żabka była bohaterką naszego opowiadania, więc teraz zapraszamy was do wykonania recyklingowej wersji tego zwierzątka. Oto pomysł na dziś.

          Zadania dla chętnych z naszych kart pracy znajdują się na stronach 37-39 w kartach pracy.

          Pozdrawiamy i ściskamy Was!

           

          Środa 6.05 - Mieszkańcy łąki

          Dzień dobry!

          Dzisiaj dowiemy się kto mieszka na łące. Na początek posłuchajcie odgłosów zwierząt, które można spotkać na łące. Spróbujcie odgadnąć kto jest kim? odgłosy zostały pobrane ze strony internetowej odgłosy.pl.

          komar.mp3   zuraw.mp3   krowa.mp3   kukulka.mp3   ptak.mp3   pszczoly.mp3   ropucha.mp3  swierszcz.mp3

          Na łące żyje wiele gatunków zwierząt i roślin, ale najwiecej jest wśród nich owadów. Dlatego obejrzyjcie film właśnie o nich.

          Przypominamy sobie dziś również piosenkę o Bąkach z łąki.

          A na koniec zagadki!

          Pozdrowienia i do usłyszenia!

           

          Wtorek 5.05 - Kwiaty na łące

          Witajcie Pszczółki!

          Dziś nasze zajęcia rozpoczynamy piosenką. Posłuchajcie i spróbujcie odpowiedzieć na pytania dotyczące jej tekstu: Jakie kwiaty obudziła Pani Wiosna? W jaki sposób zwierzęta cieszą się z nadejścia wiosny?

          Dziś będziemy mówić o kwiatach i roślinach łąkowych. Obejrzyjcie film, w którym zobaczycie kilka najczęściej spotykanych na łące roślin.

          Jeśli byliście wczoraj na łące, na pewno udało wam się znaleźć kwiaty mniszka lekarskiego, ponieważ przełom kwietnia i maja jest okresem jego kwitnienia. Teraz na jego podstawie opowiemy sobie z jakich części składa się roślina. Otwórzcie karty pracy na stronie 29 i z pomocą rodziców spróbujcie wskazać poszczególne jego części na rysunku.

          Teraz zabawa! Przygotujcie zieloną kartkę i kwiat – znaleziony na łące lub wycięty z papieru. Rodzic wydaje polecenia, np.: Połóż kwiatek w lewym górnym rogu, pośrodku krótszego boku kartki itp. Możecie zamienić się rolami, tak aby to mama lub tata wykonywali polecenia dzieci. 

          Mamy dla was jeszcze jeden film o tytule "Taniec kwiatów". Ale czy kwiaty tańczą? Chyba tak, ale troszkę wolniej niż nam się wydajewink. Film przedstawia wzrost roślin w przyśpieszonym tempie, co wygląda jak taniec. Zobaczcie sami!

          I na koniec jeszcze troszkę zabaw matematycznych od pani Julity.

          Zadania dla chętnych z dzisiejszego tematu znajdują się na stronach 32-35 w kartach pracy.

          Powodzenia i miłej pracy!

          Poniedziałek 4.05 - Wycieczka na łąkę

          Dzień dobry Pszczółki!

          W tym tygodniu poznajemy łąkę. Na poczatek zapraszamy na wycieczkę ze Skrzatem Borówką, który wprowadzi was w temat tygodnia.

          A teraz kilka pytań do filmu: Jakie rośliny i zwierzęta można zobaczyć na łące? Dlaczego motyle mają kolorowe skrzydełka? W jaki sposób jedzą motyle?

          Zachęcamy do nie tylko wirtualnej wycieczki na łąkę! Może i Wam uda się zobaczyć tyle ciekawych roślin i zwierząt!

          Teraz trochę liczenia. Otwórzcie nasze karty pracy lub wydrukujcie obrazki i spróbujcie wykonać zadanie. 

          Pozostałe zadania do dzisiejszego tematu z naszych kart pracy znajdują się na stronie 28.

          Na koniec przypominamy o Akcji "Huciaki dla Szpitala". Należy wykonać laurkę lub napisać list, w którym podziękujecie pracownikom Szpitala Powiatowego w Mińsku Mazowieckim za pracę w tym trudnym dla wszystkich czasie. Na zdjęcia prac czekamy jeszcze do końca tego tygodnia. Można je wysyłać do pani Anety Kokoszki: a.kokoszka@sphuta.edu.plWięcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej naszej szkoły.

          Pozdrawiamy pani Beatka i Anetka!