EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KAROLA WOJTYŁY
W HUCIE MIŃSKIEJ Z SIEDZIBĄ W CIELECHOWIŹNIE
Analizując potrzeby szkoły w zakresie podniesienia jakości pracy utworzony został Europejski Plan Rozwoju Szkoły. Zawarte zostały w nim obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę, które chcielibyśmy jako kadra ulepszyć bądź zmienić. W związku z planowaną rozbudową naszej szkoły chcemy skupić się na nowych, innowacyjnych metodach nauczania oraz narzędziach, które wykorzystamy w swojej pracy, chcemy poszerzać kompetencje społeczne nie tylko dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim naszych pracowników, również
w zakresie znajomości języków obcych. Chcemy, by nasi uczniowie oraz nauczyciele byli otwarci na nowe rozwiązania, inne kultury, byli kreatywni i gotowi do podejmowania wyzwań. Jedną z głównych barier, która stoi na przeszkodzie udziału w projektach i współpracy międzynarodowej jaką napotyka nasza kadra jest słaba znajomość języków obcych. Dążymy więc, by nadać naszej instytucji europejski wymiar, a ważnym krokiem kierowanym w tę stronę jest wnioskowanie do programu Erasmus +.Naszymi celami w tym zakresie jest:
-
Podniesienie jakości pracy szkoły, wzmocnienie wizerunku szkoły w środowisku lokalnym.
-
Zwiększenie atrakcyjności naszej placówki dla potencjalnych kandydatów.
-
Współdziałanie, kształtowanie umiejętności pracy w zespole, podejmowanie odpowiedzialności za wspólne działania.
-
Pogłębianie wiedzy na temat metod pracy stosowanych w innych krajach, również w zakresie zarządzania placówką.
-
Poszerzanie wiedzy na temat sposobów organizowania pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
-
Zapewnienie skuteczniejszej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
-
Zdobywanie wiedzy z zakresu nowych technologii, wykorzystywanie ich zarówno podczas zajęć, jak i kształtowanie umiejętności wykorzystywania ich w życiu, rozwijanie kreatywności i innowacyjności.
-
Organizowanie przestrzeni do nauki w sposób nowatorski, umożliwiający lepsze warunki do pracy, stwarzający możliwości wykorzystywania narzędzi ITC.
-
Podnoszenie kompetencji językowych kadry i uczniów, również wprowadzanie języka obcego do edukacji przedszkolnej, działanie poprzez metodę CLIL.
-
Rozwijanie kompetencji kluczowych wśród uczniów.
-
Motywowanie uczniów do pracy poprzez wykorzystywanie nowych metod.
-
Wzrost zaangażowania kadry w działania podejmowane przez placówkę.
Wyżej wymienione cele będziemy mogli zrealizować dzięki udziałowi w projekcie programu Erasmus +. W ramach współpracy międzynarodowej zaplanowano wyjazdy kadry na kurs z zakresu nauczania metodą, dzięki którym poznana zostanie metoda pracy CLIL. Umiejętności językowe kadry zostaną podniesione poprzez uczestnictwo w kursie języka angielskiego, dzięki czemu nie tylko będziemy mieli możliwość lepiej przygotować się do planowanych wyjazdów, ale również wykorzystać zdobytą wiedzę i słownictwo podczas naszej pracy (np. w grupach przedszkolnych).
Zgodnie z Koncepcją Rozwoju Szkoły kładziemy duży nacisk na kształtowanie kompetencji kluczowych oraz wykorzystywanie innowacyjnych metod i narzędzi w pracy z dziećmi. Realizacja projektu bezsprzecznie przyczyni się do poszerzania naszych horyzontów, zdobycia nowej wiedzy na temat wykorzystywanych innowacyjnych narzędzi i metod w innych krajach. W ramach projektu zaplanowaliśmy wyjazdy do europejskich szkół partnerskich. Chcemy poznać również sposoby organizacji przestrzeni dla ucznia, być może pomoże to nam w zaplanowaniu innych rozwiązań, które wykorzystamy podczas projektowania przestrzeni w naszej nowej, rozbudowanej szkole. Chcielibyśmy stwarzać bezpieczne warunki rozwoju w środowisku sprzyjającym zdobywaniu wiedzy w sposób nowatorski. Chcemy dążyć do poprawienia jakości nauczania w naszej placówce, mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania będą skutkowały jeszcze lepszymi wynikami naszych uczniów, będą motywacją do samorealizacji, otwierania się na nowe możliwości również poprzez nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, uwzględniając współpracę międzynarodową. Pozyskane znajomości stworzą nam szansę na rozpoczęcie współpracy międzynarodowej, tworzenie wspólnych projektów oraz wymianę doświadczeń. Doskonalenie umiejętności językowych kadry może przyczynić się do zwiększenia motywacji uczniów do nauki języków obcych, a sami nauczyciele będą mogli rozpocząć pracę z językiem już od grup przedszkolnych.
Dzięki udziałowi w projekcie chcielibyśmy wzmocnić pozycję naszej szkoły. Mamy nadzieję, że uczestnicząc w programie Erasmus+ oraz działając na platformie eTwining nasza szkoła będzie postrzegana jako placówka, w której pracuje wykwalifikowana, kreatywna kadra, która podejmuje nowatorskie działania. Chcemy, by uczniowie nie bali się nowych rozwiązań, byli otwarci na innowacje i na wyzwania, które stawia przed nimi świat, by byli pewnymi siebie obywatelami, którzy nie boją się podejmować wyzwań. Nasze działania zamierzamy publikować w lokalnej prasie, mediach społecznościowych, na stronie szkoły, planowane jest również założenie bloga „Mała szkoła w świecie wielkich możliwości” przez którego dzielić się będziemy naszymi działaniami podjętymi podczas trwania projektów.
-