• 24 KWIETNIA

• JESTEM PRZYJACIELEM PRZYRODY

Na dziś troszkę burzy mózgów :):):)

1. BUTELKOWA GIMNASTYKA SKRZATA :)

Do dzisiejszej gimnastyki będziesz potrzebował/a plastikową butelkę. A oto propozycje ćwiczeń na rozgrzewkę:
          - przekładaj butelkę z ręki do ręki- z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem, w chodzie,
          w biegu.

- podrzuć butelkę w górę i chwyć oburącz. Po opanowaniu tej czynności możesz wykonywać dodatkowe zadania przed chwytem: klaśnięcie
          w dłonie z przodu, wysłanie całuska.

- połóż się na plecach, wyprostowane ręce z butelką wyciągnij za głową. Teraz spróbuj jednocześnie wznieść nogi i ręce, tak aby butelka była jak najbliżej stóp.
          - usiądź w siadzie klęcznym, butelkę połóż przed kolanami, zaś dłonie połóż na butelce. Odsuwaj butelkę szybkim ruchem w przód i cofaj ją powoli w tył.

- połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, ręce połóż wzdłuż tułowia. Butelkę połóż na brzuchu. Oddychaj, tak abyś widział jak porusza się butelka (wdech nosem, wydech ustami).

A teraz. Zobacz co dzieje się ze zużytą butelką i innymi odpadami

2.ZADANIA UMYSŁOWE ,, ZABAWY MĄDREJ GŁOWY’’ mini Quiz.

Dzieko odpowiada kolejno na pytana:.

• Dlaczego nie wolno hałasować w lesie ?
          • Byłeś w lesie , pozostały ci papierki .
          • Co z nimi zrobisz?
          • Dlaczego nie wolno wypalać traw ?
          • Dlaczego należy chronić lasy ?
          • Wymień trucicieli powietrza .
          • W jaki sposób dzieci mogą oszczędzać wodę ?
          • Czy można myć samochód w rzece . Wyjaśnij dlaczego .
          • W jaki sposób należy segregować śmieci ?
          • W jaki sposób można pomóc ptakom przetrwać zimę ?
          • Co należy zrobić ze zużytą baterią?

3. ĆWICZENIE "CO ZROBIĆ Z..."

Należy przygotować trzy pudełka, pojemniki lub inną rzecz, któa posłuży za kosz na śmieci- koniecznie muszą być w w trzech kolorach: niebieksi, żółty i zielony.

Wspólne zastanowienie się nad problemem śmietniska. Propozycje dzieci
          Może i my wspólnie spróbujemy przyporządkować nasze odpady z inscenizacji do odpowiednich pojemników. Mam tutaj przygotowane kolorowe i podpisane pojemniki. Zastanówcie się jakie odpady trafią do pojemnika z napisem: papier, szkło, plastik i puszki.
          Pokazanie dzieciom wielkiego kosza na śmieci- odpadków, z którymi dzieci spotykają się na co dzień. Rodzic. wysypuje „górę śmieci” , a dzieci z jego pomocą- mają za zadanie pogrupować je, włożyć do odpowiednich pojemników. (Uwaga! Przy wkładaniu plastikowych butelek zwracamy uwagę, żeby dzieci zgniatały je i odkręcały zakrętki)
          a) papier (niebieski) – książka, zeszyt (bez zszywaczy), tekturka, gazety, bombonierka, stos papieru (gazety), torebki papierowe,
          b) plastik (żółty) – butelki po napojach(najlepiej zgniecione), butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe worki, reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, puszki po napojach, puszki po konserwach,
          c) szkło (zielony) – butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach

4. Posłuchaj piosenki o przyrodzie oraz obejrzyj poniższe fotografie. Następnie spróbuj odpowiedzieć mamie lub tacie na następujące pytania:

- Co to jest przyroda?
          - Po co jest potrzebna każdemu z nas?
          - Kto oprócz ludzi mieszka i rośnie na naszej planecie?

5. Wyjdźmy na spacer i rozejrzyjmy się po okolicy czy leżą śmieci na ziemi, spróbujmy w włączyć się w akcję SPRZĄTANIE ŚWIATA:)