• 15 KWIETNIA

• Wiosna na wsi .

1. Ćwiczenia logopedyczne:

Konik- dzieci naśladują kląskanie konika; mocno przyklejają jezyk ułożony szeroko przy podniebieniu i odklejają go zdecydowanym ruchem. Pracy języka towarzyszy praca warg, które raz są szeroko  rozłożone, a raz ułożone w dziobek.

Krowa- dzieci naśladują ruchy żucia, poruszając dynamicznie żuchwą.

Kot oblizuje się po wypiciu mleka

Pies gonił kota i bardzo, się zmęczył- dzieci wysuwają język na brodę i dyszą.

Świnka- dzieci wysuwają wargi mocno do przodu, naśladują ryjek świnki.

Myszka bawi się w chowanego- dzieci wypychają policzki czubkiem  języka od wewnętrznej strony; raz z jednej, raz z drugiej strony.

1. Opowiadanie A. Widzowskiej NAUKA PŁYWANIA

Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami; psy, konie, koty, świnie, króliki, a przede wszystkim kury. Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływania były zwierzęta; pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia.

-Jak to?- zdziwił się kaczorek Ptaś.- A dlaczego nie przyszły świnki?

-Świnki wolą kąpać swoje ryjki w korytku- wyjaśnił pies.

-A  konie i krowy?

-One wolą brać prysznic na łące w czasie deszczu.

-A króliki i koty?- odpytywał się Ptaś.

-Uciekają na samą myśl o wodzie.

-Całe szczęście, że jest chociaż kurczak- powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaka  Pazurka.

-Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć…..- szepnął kurczak.

-Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu?- zdziwił się Ptaś.

-Chciałbym ale, kurczaczki i kurki nie umieją pływać.

-Ja  potrafię- pisnęła żaba Kumcia.- Umiem pływać żabką, delfinem, pieskiem- pochwaliła się.

-Pieskiem to pływam ja.-Oburzył się Merduś.

Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu.

-Zaraz cię nauczę- powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierać nóżkami i jak machać skrzydełkami.

-A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą.

-Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody- powiedział kurczaczek.

-Eee tam, przecież nie jesteś tu sam, zobacz, ilu nas jest.

-Ale ja  się boję….

-Nie bądź tchórzem.

-Dajmy mu spokój- powiedział pies.- Ma prawo się bać

-Merduś ma rację- powiedziała żaba Kumcia.- Niech kurczak stoi i patrzy.

-Wszystkie ptaki to  superpływaki- stwierdził rozgniewany kaczorek i chciał wepchnąć kurczaczka na siłę do wody.

Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo.  Osłoniła  kurczaczka swoim białym  skrzydłem i powiedziała;

-Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógł się utopić! Rozumiecie, że to niebezpieczne?

-Tak….

-Czy ty, Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły?

-Nie…..

-A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł/

-Bałbym się.

-No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego.

-Przepraszam- szepnął zawstydzony Ptaś.

-Brawo,. To jest właśnie to, czego warto nauczyć wszystkich; słowa PRZEPRASZAM.

1.  Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania;

Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?

Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nie udział?

Kogo kaczorek Ptaś chciał nauczyć pływać?

Jak oceniasz zachowanie kaczorka?

Co powiedziała pani  Gęś, osłaniając kaczorka/

Co to znaczy, że nikt nie może nikogo do niczego zmuszać?

Jakie słowo powinniśmy wszyscy znać i używać?

1. Praca plastyczna. Wykonaj kaczorka dowolną techniką np. farba, kredki, wydzieranka.