• Moja ojczyzna 4-8.05

        • Mieszkamy w Europie 8.05

          Dzień dobry Zuchy! 

           smiley 9 maja to Dzień Europy. Dziś porozmawiamy sobie o Europie, państwach, które należą do Unii Europejskiej i symbolach Unii. Na początek mam dla Was rymowankę. Spróbujcie się jej nauczyć. 

          W Europie mieszkam, tak jak ty, kolego. 

          Że jestem Polakiem – dumny jestem z tego. 

           laugh Czym jest  Unia Europejska – film. 

          Syriusz, czyli maskotka Unii Europejskiej, w krótkim filmie, przedstawi wam państwa, które są członkami Unii. Poznacie też flagi tych państw, a także flagę i hymn Unii.  

          Imię maskotki - Syriusz, pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Niebieska, uśmiechnięta stonoga, w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe. 

          Jeśli zainteresowała Was ta tematyka, możecie obejrzeć jeszcze inny film. Dowiecie się z niego różnych ciekawych rzeczy o państwach Unii. 

           smiley Oda do radości - hymn Unii Europejskiej. 

          Wykonajcie zadania na str.34, 35.

           wink Wycieczka do Włoch. 

          Teraz wybierzemy się do jednego z państw europejskich. Poproście mamę, aby pokazała wam na mapie Włochy. Czy nie przypominają swoim kształtem buta? Stolicą Włoch jest Rzym. Na jego terenie znajduje się Watykan, w którym mieszka papież. Tradycyjne włoskie potrawy to spaghetti i pizza. Tradycyjny włoski taniec to tarantella. A teraz nauczymy się kilku słów po włosku: 

          Buongiorno (czyt. bondżorno) - dzień dobry, 

          Arrivederci (ariwederczi) - do widzenia,  

          Mi chiamo (mi kjamo)- nazywam się,  

          Si – tak,  

          Grazie (gracje) - dziękuję.  

           cheeky Włoska pizza - masażyk.   

          Kochani pamiętacie nasz masażyk z robieniem pizzy? Jedna osoba kładzie się na dywanie, druga na plecach wykonuje masażyk. Najpierw ugniatamy ciasto, następnie ciasto wałkujemy (masujemy całymi dłońmi w przód i w tył), smarujemy sosem (ruchy okrężne całymi dłońmi), sypiemy ser (stukamy opuszkami palców), układamy szynkę (stukamy całą dłonią), pomidora (stukamy piąstkami), oliwki (palcem wskazującym) i inne składniki, które lubicie. Wkładamy ciasto do pieca i zjadamy (można delikatnie połaskotać osobę masowaną). Zamiana ról. 

           cheeky Robimy pizzę. 

           Mam dla was propozycję. Może w nadchodzący weekend zrobicie wspólnie z rodzicami pizzę? Jeśli komuś się to uda, to bardzo proszę podzielcie się zdjęciami. Życzę smacznego.  

           devil Sąsiedzi Polski. - gry interaktywne.  

          https://view.genial.ly/5eb3f709d4d59a0d61ff892e

          https://www.janauczycielka.blog/2020/05/sasiedzi-polski-memory.html

           Pozdrawiam p. Krysia heart

           

          Zabawy z mierzeniem pojemności 7.05

          Drogie Zuszki !

           smiley Dziś zajmiemy się mierzeniem pojemności. Na początek zapraszam na film, który wyjaśni wam czym jest litr. 

           cool Zabawy i ćwiczenia związane z mierzeniem pojemności różnych naczyń.  

          Dziecko zrozumie czym jest pojemność, jeśli będzie miało możliwość przelewania, odlewania, dolewania wody. Dlatego też, te zajęcia muszą opierać się na działaniach praktycznych. Poza tym będą świetną zabawą dla dzieci.

          Przygotujcie: kilka butelek z plastiku o różnych pojemnościach, 2 naczynia o różnym kształcie, kubek. 

          • Ustawiamy kilka butelek z różną ilością wody (można ją zabarwić dla lepszego efektu): dziecko określa, w której butelce jest najwięcej wody, a w której najmniej; ustawia butelki wg ilości zawartego w nich płynu- od najmniejszej do największej ilości; dmucha w kolejne butelki, porównując wydawane dźwięki. 

          • Zapoznanie z miarą płynów: pokazujemy dziecku 3 butelki 0,5l, 1l, 1,5l; miarą pojemności płynów jest 1l; 0,5l to jest połowa 1l; a 1,5l – to litr i jeszcze połowa litra. 

          • Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych naczyniach (jedno - niskie i szerokie, drugie - wąskie i wysokie) za pomocą wspólnej miary. Wypełniamy wodą 2 takie same butelki. Dziecko przelewa wodę z jednej butelki za pomocą kubka do szerokiego naczynia, licząc, ile kubków wody było w butelce, następnie przelewa wodę w taki sam sposób z drugiej butelki do wąskiego naczynia. Dziecko ma określić, gdzie jest więcej a gdzie mniej wody (jest tyle samo). Jeśli będą problemy z właściwym oszacowaniem, powtarzamy ćwiczenie. 

          • Zadania w książce, str. 32. Wykonajcie zadanie z sokiem wg instrukcji na obrazku 1. Dziecko powinno dojść do wniosku, że o ilości soku nie mówi jego poziom w szklankach, tylko miarka jaką ten płyn rozlewano. Następnie zadania str.33. 

           wink Zabawa ruchowa z plastikową butelką. 

          Dziecko ustawia butelkę zgodnie z instrukcją: 

          Połóż butelkę przed sobą, za sobą,  

          Połóż ją po prawej stronie, po lewej stronie,  

          Turlaj butelkę po podłodze, itp

           laugh Ćwiczenia oddechowe - Wiślane fale.  

          Na cienkim patyczku przymocowujemy paski bibuły. Dzieci nabierają powietrze nosem, następnie powoli wypuszczają je ustami, wprawiając w ruch paski bibuły. 

           devil Zumba kids

          Dawno nie proponowałam wam zabaw tanecznych, więc jeśli ktoś ma ochotę na Zumbę, to zapraszam.

           

          Warszawa stolica Polski 6.05

          Witam moje Zuchy ! 

           laugh Kochani jestem zachwycona Waszymi syrenkami. Włożyliście w ich wykonanie bardzo dużo pracy i wykazaliście się ogromną pomysłowością. BRAWO, moi drodzy. Wszystkich zachęcam do odwiedzenia naszej galerii, tam możecie zobaczyć te piękne prace. A jeśli ktoś chciałby jeszcze wykonać syrenkę, to zachęcam.  A dziś zapraszam Was, na wycieczkę po Warszawie. 

           surprise Warszawa stolica Polski. 

           smiley Olek i Ada z rodziną również wybrali się na wycieczkę po Warszawie. Co zobaczyli? Spróbujcie nazwać obiekty i miejsca, które zwiedzali. Jeśli będziecie mieli jakiś problem, poproście o pomoc. Zadania w fioletowej książce str. 30, 31. 

           wink Układamy zdania.  

          Proszę o wydrukowanie dla dziecka wyrazów: Polska, stolica, Wisła, syrena, Wars, Sawa, herb (używamy większej czcionki). Wyrazy rozcinamy i układamy przed dzieckiem wyrazem do dołu. Dziecko losuje kartkę, odczytuje słowo i układa zdanie z tym wyrazem. Można się bawić na zmianę z mamą lub rodzeństwem. 

           devil Na jaką głoskę? - gra interaktywna.  

          https://view.genial.ly/5ea14f1a6489ab0dc2149d47

           Pozdrawiam, p. Krysia heart

           

          Warszawska syrenka 5.05

          Witam moje Zuchy ! 

           smiley Zakochany w syrenie – opowiadanie.  

          Wysłuchajcie opowiadania o warszawskiej syrence. Obejrzyjcie obrazek i przeczytajcie tekst zamieszczony na dole, jeśli będziecie potrzebowali pomocy, poproście mamę. 

          Syrenka.mp3

           blush Herb Warszawy. 

          Dowiedzieliście się z opowiadania, kim była syrena Sawa. Jej wizerunek możemy dziś zobaczyć w herbie Warszawy. Syrenka ma również w Warszawie 2 pomniki. Jeden z nich stoi nad Wisłą, drugi, znacznie mniejszy, możemy zobaczyć na Starym Mieście. Obejrzyjcie je na zdjęciach. Wykonajcie zadanie w fioletowej książce na str. 29.

           surprise Warszawska syrenka – praca plastyczna.  

          Moi drodzy, zapraszam do wykonania ilustracji do legendy o syrenie. Jesteście bardzo kreatywni, więc pewnie macie wiele pomysłów, jak to zrobić. Ja proponuję np. portret syreny wg. zamieszczonego poniżej wzoru. Tarczę i miecz syreny wyklejcie folią aluminiową, ogon można wylepić plasteliną i w niej narysować wykałaczką łuski. Możecie posypać brokatem, by ogon pięknie błyszczał. Albo jeśli macie dziurkacz-kółeczko, to wytnijcie dużo kółek i naklejcie na ogonie jak łuski. Włosy możecie zrobić z pociętej na wąskie paseczki bibuły lub skrawków włóczki. Wszystkie pomysły mile widziane. Pochwalcie się swoimi pracami. 

           

             

           laugh Syrenka – piosenka.  

          Posłuchajcie i spróbujcie zaśpiewać piosenkę. 

           Pozdrawiam, p. Krysia heart

           

          Kto ty jesteś? 4.05

          Witajcie kochani!  

           smiley Mam nadzieję, że miło upłynęły Wam świąteczne dni. Rozpoczął się nowy miesiąc MAJ. To już piąty miesiąc roku. Powtórzmy je sobie: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj. W maju wszystko kwitnie, wokół pojawia się mnóstwo barw, wszędzie słychać śpiew ptaków. Stąd przysłowie “w maju, jak w gaju” (gaj to nazwa małego lasu).  

           kiss Polak mały

          Obejrzyjcie film o symbolach narodowych. A potem dokończcie zdania zapisane poniżej. 

          Polska to nasza … 

          Godłem Polski jest … 

          Flaga Polski jest w barwach … 

          Hymn Polski to … 

           heartJestem Polakiem.

          A teraz zaśpiewajcie piosenkę i wybierzcie w podróż po Polsce. Poznawajcie nasz piękny kraj, chociaż na razie tylko wirtualnie.  

           surprisePolskie memory

          Poćwiczcie swoją pamięć. Pomoże wam w tym gra.

          https://view.genial.ly/5ea0605c42b8b70da806c39a

           laugh Dzień Strażaka.

          Kochani, dziś Dzień Strażaka. Pamiętacie jaki jest numer straży pożarnej? Tak, to 998. Możemy zadzwonić pod ten numer tylko w ważnych przypadkach. Straż gasi pożary, pomaga wydobywać z samochodu ofiary wypadków, ratuje ludzi przysypanych gruzami. To bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Wszystkim strażakom życzymy, aby była bezpieczna. A dla was mam kilka zabaw związanych ze strażą pożarną i piosenkę. Miłej zabawy. 

          https://eduzabawy.com/karty_pracy/labirynty/strazak/

          https://eduzabawy.com/karty_pracy/kodowanie/strazak/

          https://eduzabawy.com/karty_pracy/bystre-oczko/strazak/

          https://eduzabawy.com/karty_pracy/szlaczki2/strazak/

          . 

           Pozdrawiam, p. Krysia heart