14 marca w nasze szkole odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego Warszawska Syrenka.
Celem Konkursu było:
- pobudzanie aktywności artystycznej;
- ujawnianie młodych talentów recytatorskich;
- wyrobienie nawyku czytania i rozwój czytelnictwa oraz popularyzacja literatury.
W eliminacjach szkolnych udział wzięli mali artyści z klas 1-3.
Klasę I A reprezentowali: Marcelina Kloch, która żywiołowo zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Abecadło”.
Maja Krusiewicz z przejęciem opowiadała o smutkach i radościach „Drzewa” Danuty Wawiłow, a Szymon Bartnik odważnie wcielił się w rolę Grzesia, bohatera wiersza Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci‘’.
Z klasy 1B na naszej szkolnej scenie pojawili się:
Basia Czajka, która z dużym wdziękiem przedstawiła wiersz Tadeusza Śliwiaka „Łyżka i widelec”, Olek Bartnik pewnie opowiadał o sznurowadłach i ich zmaganiach z konkurencją – rzepami i klamrami, a Hela Sikorska wzruszająco i niezwykle przekonywująco rozmawiała ze swoim pieskiem Dżońciem, bohaterem wiersza Juliana Tuwima „Dżońcio”. Sebastian Cacko wymieniał z pamięci kolejne litery abecadła (wiersz „Abecadło”), zaś Anitka Stosio z reporterskim zacięciem zdawała relację z konfliktu miedzy bohaterami utworu Aleksandra Fredro „ Paweł i Gaweł”.
Z klasy 2 na scenie pojawili się następujący aktorzy-amatorzy:
Weronika Kołodziejczyk, a także Rozalka Bieńkowska, które z dużym poczuciem humoru opowiadały o losach swojej dziwacznej bohaterki kaczki (Jan Brzechwa – „Kaczka Dziwaczka”). Agatka Pechcin wcieliła się w cudowną Panią Wiosnę -bohaterkę wiersza Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, a Wojciech Milewski brawurowo i z wyjątkową ekspresją odegrał Stefka Burczymuchę, bohatera wiersza Marii Konopnickiej.
Najliczniej swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy 3.
Swoje upodobanie dla poezji Jana Brzechwy wyrazili:
Jakub Paja, prezentując wiersz „Samochwała”, Liliana Kubicka z troską i przejęciem, opowiadając o wizycie żaby u doktora – wiersz „ Żaba”.
W klasie 3 twórczość Juliana Tuwima jest także popularna i znana, a udowodnili to kolejni uczestnicy konkursu – Liliana Paczkowska, deklamując wiersz „Warszawa” oraz Cezary Matosek, który dzielnie pomagał odszukać panu Hilaremu zagubione „ Okulary”.
Za bohatera swojego wiersza, Franek Milewski, wybrał Felka, Wiktora Woroszewskiego, który „…odważnie stoi pośrodku świata…”.
Wszyscy uczestnicy Konkursu Recytatorskiego stali odważnie pośrodku szkolnej sceny i dzielnie mierzyli się z aktorskim wyzwaniami, którego nieodzownym elementem jest trema. Publiczność doceniała odwagę każdego występującego uczestnika Konkursu wielkimi brawami.
Jury Konkursu w składzie:
- Pani Dyrektor – Anna Mroczek
- Zastępca Pani Dyrektor – Ewa Rafałowska
- Pani Anna Kaczmarczyk – Przedstawicielka Rady Rodziców
miało niezwykle trudne zadanie, by spośród tak licznej, uzdolnionej grupy młodych artystów wyłonić tylko dwójkę laureatów.
W czasie, gdy Komisja Konkursowa debatowała nad wyłonieniem zwycięzców, uczniowie z klas 1-3 mieli okazję przygotować się na powitanie nadchodzącej wiosny, biorąc udział w rozwiązywaniu zagadek, kalamburów i quizów.
Pojawienie się członkiń Komisji Konkursowej było sygnałem, że już za chwilę będą znane, wszystkim zebranym, nazwiska zwycięzców.
Pani Dyrektor podziękowała uczestnikom, Konkursu Warszawska Syrenka, za udział w eliminacjach szkolnych oraz gratulowała małym aktorom talentu i odwagi. Wszystkim artystom wręczono dyplomy i upominki.
Wyróżnienie otrzymała uczennica z klasy 2 – Agatka Pechcin za interpretację wiersza „Przyjście Wiosny”.
Laureatami szkolnego etapu Konkursu Warszawska Syrenka zostali: Wojciech Milewski z klasy 2 i Helenka Sikorska z klasy 1B.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, a naszym laureatom z całego serca życzymy sukcesów w kolejnym, gminnym etapie Konkursu.