Sprawozdanie z dwudniowej wycieczki zrealizowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”
Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki pt.: "Poznaj Polskę". Program ma na celu umożliwienie uczniom udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, kulturze i historii naszego kraju. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 10 tys. złotych na realizację dwudniowej wycieczki do Krakowa, Wadowic i Ojcowa. Wycieczka odbyła się w dniach 25 – 26 maja 2023 roku, a jej uczestnikami byli uczniowie klas IV -VII. Celem wyjazdu było poznanie miejsc związanych z historią Polski oraz patronem naszej szkoły – Karolem Wojtyłą.
Wyjechaliśmy 25 maja o godz. 5:00, aby o godz. 11:00 w Krakowie rozpocząć zwiedzanie wystawy w Muzeum Archeologicznym, a następnie wziąć udział w warsztatach, podczas których zainspirowani obejrzanymi zabytkami, rysowaliśmy na lnianych, ekologicznych torbach wzory związane z tematem m.in. skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti…
Następnie posililiśmy się na Plantach przy budynku muzeum i zaopatrzeni w słuchawki ruszyliśmy z panią przewodnik na zwiedzanie historycznej części Krakowa. Rozpoczęliśmy od wspaniałej Katedry Wawelskiej z uwzględnieniem krypt królewskich oraz Dzwonu Zygmunta, którego „serca” dotykało wielu z nas, mając nadzieję, że przyniesie nam szczęście. Kolejnym punktem zwiedzania był dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie podziwialiśmy piękne, renesansowe krużganki. Dziedziniec jest najbardziej charakterystyczną częścią tej monarszej siedziby. Nie ominęliśmy również pomnika Smoka Wawelskiego. Słuchając o nim legendy, czekaliśmy, aż będzie zionął ogniem.
Później przeszliśmy ul. Floriańską, gdzie zobaczyliśmy miejsce z oknem papieskim i dotarliśmy na Rynek Główny. Tam pani przewodnik zapoznała nas z historią tego miejsca, przekazując różne ciekawostki, np.: że wytyczono go w 1257 roku przy okazji lokowania miasta na prawie magdeburskim, że ma kształt kwadratu o wymiarach 200 x 200 metrów, co daje powierzchnię 40 000 metrów kwadratowych. Rynek w Krakowie był miejscem rozgrywania się wielu bardzo ważnych wydarzeń w historii nie tylko Krakowa, ale całej Polski. To tu 24 marca 1794 r. Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę i został powołany na stanowisko naczelnika insurekcji. Na Rynku znajduje się płyta upamiętniająca to wydarzenie. Obecnie również odbywają się tu różne imprezy kulturalne. Rynek Główny to także Sukiennice - perła renesansu polskiego, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku Adama Mickiewicza i przy Kościele Mariackim. W oczekiwaniu na hejnał z wieży Kościoła Mariackiego poszliśmy na pamiątkowe zakupy. Ostatnim punktem programu w tym dniu był przejazd do miejsca zakwaterowania – Dom Na Kopcu w Kleczy Dolnej. Tam zjedliśmy bardzo smaczną obiadokolację i udaliśmy się do swoich pokoi, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień.
W piątek 26 maja, po śniadaniu, wyjechaliśmy do Wadowic. Tam, podzieleni na grupy, zwiedzaliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym mieści się nowoczesne muzeum multimedialne. Przewodnicy w bardzo ciekawy sposób przedstawiali nam wydarzenia z życia naszego Wielkiego Rodaka i patrona naszej szkoły. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji”. Dzięki zgromadzonym eksponatom mogliśmy dowiedzieć się, jak bardzo nasz Papież kochał Polskę, jak swoją miłością do Ojczyzny, jej historii, krajobrazu dzielił się z dziećmi i młodzieżą. Potem udaliśmy się do bazyliki – miejsca chrztu Karola Wojtyły, gdzie podziwialiśmy słynną chrzcielnicę.
Kolejnym etapem naszej wycieczki była Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach. Jest to największa jaskinia Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowne nacieki oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie. Pan przewodnik powiedział, że wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy, ta wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych. Tu nagrywano także sceny do filmu „Ogniem i mieczem”. Miejsce to zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.
Ojcowski Park Narodowy był kolejnym punktem naszej wyprawy. Podczas spaceru z przewodnikiem podziwialiśmy malowniczą Dolinę Prądnika. Mogliśmy tam zobaczyć ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Słuchaliśmy o zjawiskach krasowych, podziwialiśmy ruiny zamku w Ojcowie, robiliśmy zdjęcia pięknym formacjom skalnym, Bramie Krakowskiej, Igle Deotymy oraz zatrzymaliśmy się przy Źródełku Miłości. Po obiedzie zjedzonym w urokliwym miejscu przejechaliśmy do Zamku w Pieskowej Skale, gdzie zachwyciliśmy się wspaniałą budowlą, którą słusznie nazwano perłą na Szlaku Orlich Gniazd. Wnętrza zamku i jego otoczenie służyły jako scenografie do filmów, np. Janosik, Ogniem i mieczem, Pierścień i róża, Stawka większa niż życie...
Na koniec naszej wyprawy do Ojcowskiego Parku Narodowego obejrzeliśmy dziw natury, który zachwycił nas swoją majestatycznością - Maczugę Herkulesa.
Mocno zmęczeni, ale pełni wspaniałych wrażeń i wspomnień wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Polska - nasza Ojczyzna jest miejscem, które zachwyca przyrodą, a historia, która była, jest i będzie jej udziałem, wzrusza i budzi emocje w naszych sercach.
Irena Nowak – kierownik wycieczki