24 kwietnia o 500 spod szkoły w Hucie Mińskiej odjechał autokar z uczniami klas 4-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum w stronę Gniezna. Rozpoczęła się trzydniowa, historyczna wycieczka do początków Państwa Polskiego. Wzięło w niej udział 43 uczniów i 5 opiekunów. Jechał z nami sprawdzony od lat i bardzo lubiany przez dzieci kierowca Pan Mariusz Parol. Zapowiadały się piękne dni, wręcz wymarzone na podóżowanie, zwiedzanie i poznawanie historycznych miesjc Polski.
Do Gniezna dojechaliśmy ok. godziny 1030 i tam na wzgórzu Lecha u wrót Katedry Bolesława Chrobrego czekał już na nas nasz przewodnik Pan Przemysław Kujawski, który przez kolejne dni dzielił się z nami wiedzą historyczną, przyrodniczą i życiową. Zwiedziliśmy katedrę i jej podziemia oraz przepiękny skarbiec. Zatrzymaliśmy się na dłużej przy zabytkowych i niepowtarzalnych Drzwiach Gnieźnieńskich.
Wszyscy wdrapaliśmy się na taras widokowy, by podziwiać Gniezno i okolice. Następnie udaliśmy się do muzeum Początków Państwa Polskiego i tam pośród wystaw i eksponatów oglądaliśmy 3 filmy edukacyjne, opisujące historię tego rejonu. Dowiedzieliśmy się, że Chrzest Polski mógł odbyć się w Gnieźnie, ale też w Poznaniu i Ostrowie Lednickim. Przewodnik pokazał nam fakty przemawiające za każdym z tych miejsc, które zwiedzaliśmy. Ostatnim punktem programu, nieco zmieniającym klimat historyczny, było obejrzenie największej w Polsce parowozowni, znajdującej się w Gnieźnie. Uczniowie nasi mieli możliwość obejrzenia ogromnego kompleksu kolejowego - unikatu na skalę europejską.
Na obiadokolację i punkt noclegowy dotarliśmy o godzinie 1800 do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gozdawie. Po pysznym posiłku rozpakowaliśmy się w pokojach i kto miał ochotę mógł skorzystać z sali sportowej. Zajęcia poprowadziła Pani Dorota Kamela. Inni uczniowie skorzystali z pięknej pogody i wokół ośrodka porozkładali koce i na nich odpoczywali.
25 kwietnia dzień rozpoczął się od pobudki i pysznego śniedania. Pierwszym punktem był dojazd i zwiedzanie Ostrowa Lednickiego. Zobaczyliśmy miejsce możliwego Chrztu Polski, a następnie przepłyneliśmy promem na wyspę z Palatium Mieszka I, zobaczyliśmy ruiny babtysterium i wielką rybę - symbol zlotów młodzieży w Lednicy.
Następnie pojechaliśmy do Poznania, by zobaczyć trykające Koziołki na Ratuszu, przepiękną starówkę i sukiennice Poznania. Miło spędziliśmy czas, kupiliśmy pamiątki i pyszne rogale marcińskie. Kto miał chwilę to szukał króli poznańskich, ukrytych na rynku.
Ostatnim punktem była wizyta w palmiarni, w której oglądaliśmy motyle z ostatniego wylęgu, palmy i ezotyczne rośliny oraz wystawy tematyczne: motyli, chrabąszczy, skorpionów i pająków. W jednym z pawilonów oglądaliśmy ryby tropikalne Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej.
Późnym popołudniem dotarliśmy na pyszny posiłek. Uczniowie odpoczywali na terenie ośrodka lub korzytali z zajęć sportowych.
26 kwietnia dzień rozpoczął się bardzo wcześnie. Pobudka o 600, potem śniadanie i wyjazd 730, by dojechać do Biskupina. Zwiedzaliśmy różne osady: najwcześniejszą - neolityczną, potem łużycką. Obejrzeliśmy chaty, obejścia i sprzęty codziennego użytku. Poznaliśmy historię plemion żyjązych w tych miejscach i podziwialiśmy dotąd zachowane zabytki kultury polskiej.
Potem pojechaliśmy do Kruszwicy, by wejść na Mysią Wieżę by podziwiać widoki i jezioro Gopło, które wyglada jak szeroka rzeka.Tutaj też zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Huty Mińskiej. Do szkoły dotarliśmy o odzinie 2000.
Opracowała: Hanna Biedruna-Kudź. Zdjęcia Dorota Kamela.