• Dzień Komisji Edukacji Narodowej 2018
          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej 2018

          • W dniu 17 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej odbyła się gminna uroczystość obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej.  W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości do naszej szkoły przybyli, by świętować wspólnie z pedagogami Dzień Nauczyciela, zaproszeni z tej okazji goście, między innymi: Poseł Czesław Mroczek, Starosta Antoni Jan Tarczyński, przedstawiciele organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli z terenu Powiatu Mińsk Mazowiecki.  Na uroczystość przybyli także emerytowani nauczyciele, a wśród nich nasi nauczyciele: Pani Dyrektor Barbara Szopa, Pani Dyrektor Teresa Chabiera oraz Pani Helena Jakubowska. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Pan Antoni Janusz Piechoski. Spotkanie było okazją do wręczenia nagród dla nauczycieli i pracowników szkół za osiągnięcia i pracę w roku szkolnym 2017/2018. Pan Antoni Janusz Piechoski złożył gratulacje nagrodzonym oraz życzenia z okazji święta. Prezentem muzycznym dla wszystkich zgromadzonych był koncert zespołu Bartek Królak Projekt. W imieniu całej społeczności szkoły serdecznie dziękuje za przygotowanie scenografii uroczystości: Pani Magdzie Gorczycy, Hannie Jackiewicz, Ewie Olszewskiej, Grzegorzowi Mydło.

        • XI POWIATOWY DZIEŃ PAPIESKI
          • XI POWIATOWY DZIEŃ PAPIESKI

          • Przetestowani z papieża i historii

            Ponad 120 osób wzięło udział w Wielkim Teście z Historii Polski z Janem Pawłem II. Młodsi i starsi mieszkańcy powiatu mińskiego odpowiedzieli na zaproszenie trzech papieskich szkół, które po raz jedenasty zorganizowały Powiatowy Dzień Papieski.

            Jak co roku trzy placówki - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zorganizowały Powiatowy Dzień Papieski. Tym razem organizatorzy postanowili połączyć obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

            – Ze stu lat polskiej niepodległości aż 85 to lata życia polskiego papieża. Trzeba też zauważyć, że Jan Paweł II nie tylko brał udział w wielu ważnych wydarzeniach historycznych, ale na niektóre z nich miał bezpośredni wpływ, był ich inspiratorem – podkreśla Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor „papieskiej trójki”.

            Młodzież w samo południe

            Wielki Test przeprowadzony został 16 października w hali sportowej w mińskiej szkole przy Budowlanej. W południe zmierzyły się ze sobą drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z powiatu mińskiego, a po południu – w szranki stanęli dorośli. Jak zgodnie twierdzili uczestnicy, pytania były trudne, ale jurorzy podkreślali, że byli bardzo pozytywnie zaskoczeni ogromną wiedzą zarówno drużyn młodzieżowych, jak i dorosłych.

            W szkolnej części konkursu prowadzonej przez Agnieszkę Kożuchowską, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięło udział 16 drużyn reprezentujących szkoły z Mińska - podstawówki nr 1, 2, 3, 4, 5, Szkoły Salezjańskie i Zespół Szkół Ekonomicznych (jako jedyna szkoła średnia), ale także szkoły z terenu powiatu – z Mistowa, Janowa, Marianki, Kałuszyna, Sulejówka, Cegłowa, Dębego Wielkiego, Huty Mińskiej i Jakubowa. Po zaciętej rywalizacji w trzech rundach, z pytaniami dodatkowymi, bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Huty Mińskiej. Drugie miejsce zajęli uczniowie z mińskiej trójki, a trzecie miejsce na podium przypadło reprezentantom szkoły w Dębem Wielkim.

            Popołudnie z pokoleniem JPII

            Uczestników popołudniowego testu było jeszcze więcej. W historyczno-papieskiej zabawie wzięła udział niezawodna drużyna samorządowców, w której składzie znaleźli się: Antoni Jan Tarczyński starosta miński, Janusz Antoni Piechoski wójt gminy mińskiej i Marcin Jakubowski burmistrz Mińska Mazowieckiego.

            – Dziękujemy, że jesteście z nami co roku. Nie tylko wspieracie Powiatowy Dzień Papieski finansowo, ale też aktywnie bierzecie w nim udział – wyrażał wdzięczność w imieniu organizatorów ks. Ryszard Woźniak, dyrektor Szkół Salezjańskich.

            W jednej z drużyn brała udział w konkursie także poseł Teresa Wargocka wraz z pracownikami swojego biura poselskiego, która podkreślała, że postanowiła w końcu odpowiedzieć na coroczne zaproszenia do udziału w obchodach Powiatowego Dnia Papieskiego.

            – Jestem w końcu z pokolenia JPII – przyznawała z dumą pani poseł, dziękując organizatorom za piękną inicjatywę.

            W multimedialnej zabawie wzięli też udział policjanci, strażacy, lotnicy, strażnicy miejscy, żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, przedstawiciele Sądu Rejonowego czy pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło reprezentacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Miejskiej Rady Seniorów na czele z Izabellą Wandą Rombel i Jerzym Maciejewskim. Swoje drużyny stworzyli nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych, ze szkoły w Hucie Mińskiej i z papieskiej trójki. Byli również reprezentanci rad rodziców – ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim i ze Szkół Salezjańskich. Robert Gałązka i Kazimierz Markowski reprezentowali radę miasta. Była również rodzinna drużyna Górasów – tata, syn i dwoje wnucząt.

            Nagrody dla zwycięzców, czyli dla wszystkich

            Organizatorzy zadbali o to, by nagrody i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Dodatkowo upominki książkowe od mecenasów otrzymali najlepsi. W rywalizacji popołudniowej wszyscy wykazali się ogromną wiedzą o najnowszej historii Polski oraz życiu i nauczaniu Jana Pawła II.

            – Podium musi być nieco szersze, żeby wszyscy się zmieścili – mówił diakon Bogdan Sadowski z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, który w imieniu jury ogłaszał werdykt. W jury pracowali także: Piotr Dmitrowicz z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Radek Molenda z tygodnika „Idziemy” oraz nauczycielki z papieskich szkół – Agnieszka Nowak, Lilla Kłos, Marzena Grzyb, Anna Sumińska i Anna Woźniak.

            Jurorzy wyłonili aż trzy zwycięskie drużyny. I miejsce zajęli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, nauczyciele ze Szkoły w Hucie Mińskiej oraz rodzina Górasów (Tadeusz, Michał, Franciszek i Zuzanna Górasowie). Srebro dla lotników z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, a brąz dla drużyny reprezentującej Biuro Poselskiej Poseł RP Teresy Wargockiej.

            Entuzjaści polskiej niepodległości

            Konkurs był spotkaniem różnych grup, środowisk, które połączył Jan Paweł II, ale miał też wymiar dydaktyczny. Uczestnicy, opiekunowie drużyn i widownia mogli się sporo nauczyć. Poprawna odpowiedź na każde konkursowe pytanie była wyświetlana na ekranie. Poza tym w czasie oczekiwania na werdykt jury odbyła się debata historyczna według pomysłu dyrektora szkoły w Hucie Mińskiej, Piotra Matzanke. Trzy nauczycielki historii z papieskich szkół – Agnieszka Nowak, Anna Sumińska i Anna Woźniak opowiadały uczestnikom obu konkursów o entuzjastach, bez których nie byłoby niepodległej Polski, którzy dokonywali w trudnych czasach dwudziestolecia międzywojennego rzeczy wprost niemożliwych.

            Tegoroczny Powiatowy Dzień Papieski zakończył się tradycyjnie przy pysznych kremówkach, które ufundował Rafał Majewski z Zakładu Cukierniczego w Mrozach.

            Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego, zwłaszcza mecenasom przedsięwzięcia: staroście mińskiemu Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu, wójtowi gminy mińskiej Januszowi Antoniemu Piechoskiemu, burmistrzowi Mińska Mazowieckiego Marcinowi Jakubowskiemu i Miejskiej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, Instytutowi Papieża Jana Pawła II w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II w Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz tygodnikowi „Idziemy”.   

            Izabela Saganowska

        • Wycieczka do kina na "Dywizjon 303. Prawdziwa historia"
          • Wycieczka do kina na "Dywizjon 303. Prawdziwa historia"

          • Dywizjon 303. Historia prawdziwa” - relacja z wyjazdu do kina.

                 

                  Dnia 3 października 2018r. uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej i III w Hucie Mińskiej, przygotowując się do  obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obejrzeli w kinie w Mińsku Mazowieckim film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Kierownikiem wyjazdu do kina była Anna Woźniak, zaś opiekunami:  Elżbieta Raszkowska, Hanna Jędrasik i Karine Bednarczyk.

            Film „Dywizjon 303” w reżyserii Denisa Delicia to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. W rolach głównych lotników polskiego Dywizjonu 303 wystąpili doskonali aktorzy:  Maciej Zakościelny jako Jan Donald Zumbach, a także Piotr Adamczyk, Krzysztof Kwiatkowski czy  Antoni Królikowski. 

            Ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm polskich lotników, początkowo niedocenianych i wyśmiewanych, stał się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie miał sobie równych podczas Bitwy o Anglię. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film pozytywnie zaskoczył uczniów ucieczkami w przedwojenną retrospekcję i... widowiskowością batalistycznych scen. Już pierwsza podniebna potyczka Jana Zumbacha (Macieja Zakościelnego) z niemieckim Messerschmittem wyzwoliła sporo emocji oraz dawkowanego napięcia. Powietrzny pościg, wzbogacony niezwykłymi efektami dźwiękowymi, obfitował w śmiałe akrobacje! Każdy Polak powinien poznać historię Dywizjonu 303, pododdziału lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii!

            Naprawdę warto obejrzeć ekranizację kinową powieści Arkadego Fiedlera, serdecznie polecamy!

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas 7, 6 i 5 pod kierunkiem Anny Woźniak zaprosili całą społeczność szkoły na specjalny apel, a raczej koncert życzeń dla nauczycieli. Zebrani w sali gimnastycznej wysłuchaliśmy pięknych życzeń dla nauczycieli różnych przedmiotów i dedykowane im piosenki. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali karty z życzeniami. Nauczyciele zgodnie przyznawali, że taki dzień mógłby być codziennie.

            Od lat tradycją naszej szkoły jest uroczyste przyjmowanie pierwszaków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Dniu Edukacji Narodowej. 12 października dwudziestu uczniów z klasy pierwszej, wraz z wychowawczynią p. Elwirą Solecką vel Szymańską, złożyło uroczyste ślubowanie w obecności: dyrektora szkoły p. Piotra Matzanke, zastępcy dyrektora szkoły p.Grażyny Zawistowskiej, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zgromadzonych uczniów starszych klas i rodziców.

            Zanim nastąpiła  uroczysta chwila Ślubowania pierwszaki zostały poddane próbom : próbie recytacji, znajomości symboli narodowych, próbie śpiewu, zręczności, znajomości przepisów ruchu drogowego obowiązujących pieszego, próbie znajomości języka angielskiego w zaprezentowanej piosence. Przejęci uczniowie zadania realizowali przed majestatem królewskim króla Ołówkonosa Straszliwego( w postać króla wcielił się Szymon Piekarski-uczeń klasy 8) i jego żony królowej( odegranej przez uczennicę klasy 3 gimnazjum-Julię Bartoszuk). Zaliczenie każdej z prób i przystępowanie do następnej odgłosem werbla obwieszczał gwardzista (dokładniej gwardzistka-Nina Lubaszka-uczennica klasy 5). Ze wszystkich prób kandydaci na obywateli królestwa Szkołolandii wyszli zwycięsko i zdobyli przyzwolenie królewskiej pary, by przekroczyć próg zamku, co, symbolicznym gestem rozwiązania wstęgi zagradzającej wejście, podkreślili król Ołówkonos i królowa Ołówkonosa.

            Uroczystą ceremonię Ślubowania na sztandar Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły poprowadził p. dyrektor Piotr Matzanke.

            Na koniec rodzice uczniów klasy pierwszej wręczyli swoim pociechom pamiątkowe upominki.

             

             

             

        • Złoci  nauczyciele.
          • Złoci nauczyciele.

          • 16 października po południu Wielki Test z Historii Polski z Janem Pawłem II pisali dorośli mieszkańcy powiatu mińskiego. W ramach obchodów XI Powiatowego Dnia Papieskiego nasza szkoła razem ze Szkołami Salezjańskimi w Mińsku Mazowieckim i Szkołą Podstawową nr 3 im. Jana Pawła w Mińsku Mazowieckim zaprosiła dorosłych do wspólnej zabawy. Zgłosiło się niemal dwadzieścia drużyn. Jedną z nich utworzyli starosta miński Antoni Jan Tarczyński, wójt gminy mińskiej Janusz Antoni Piechoski i burmistrz miasta Marcin Jakubowski. W innej znalazła się poseł Teresa Wargocka i pracownicy jej biura poselskiego. Swoje drużyny utworzyli także pracownicy mińskiej biblioteki, sądu rejonowego, nauczyciele, strażacy, policjanci, żołnierze, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Miejskiej Rady Seniorów. W teście wzięli także udział radni z rady miasta, reprezentanci szkolnych rad rodziców, straży miejskiej czy lotników. Konkurs poprowadzili dyrektorzy trzech papieskich szkół – Grzegorz Wyszogrodzki, Piotr Matzanke i ks. Ryszard Woźniak. Nasą szkołę reprezentowała drużyna nauczycielek: Elżbieta Raszkowska i Dorota Kamela. Zwycięzcami trudnej papiesko-historycznej rywalizacji okazały się aż trzy drużyny – Miejska Biblioteka Publiczna, rodzina Góras oraz MY. Drugie miejsce zajęła drużyna 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, a trzecie drużyna biura poselskiego poseł Teresy Wargockiej.

             

          • Złota drużyna

          • XI Powiatowy Dzień Papieski był okazją do uczczenia 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, ale i okazją do świętowania 100-lecia niepodległości Polski. Trzy papieskie szkoły – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zaprosiły 16 października szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z powiatu mińskiego do udziału w Wielkim Teście z Historii Polski z Janem Pawłem II. Wyzwanie podjęło 16 drużyn ze szkół z Mińska Mazowieckiego, Jakubowa, Kałuszyna, Marianki, Janowa, Dębego Wielkiego, Mistowa, Cegłowa, Sulejówka, Huty Mińskiej. Trzyosobowe drużyny zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi historii Polski i życia oraz nauczania Jana Pawła II. I miejsce zajęli reprezentanci naszej szkoły, uczniowie klasy 7 czyli Konrad Miąsek,Kacper Pustoła i Kacper Romanyszyn. Na podium znaleźli się też uczniowie ze SP nr.3 z Mińska Mazowieckiego i szkoły w Dębem Wielkim. W jury pracowali nauczyciele historii z trzech szkół papieskich oraz przedstawiciele instytucji wspierających: pan Bogdan Sadowski z Centrum Myśli Jana Pawła II, pan Piotr Dmitrowicz z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego oraz Radek Molenda z tygodnika “Idziemy”. Zanim jurorzy ogłosili wyniki konkursu, goście mogli posłuchać debaty historycznej o entuzjastach, czyli twórcach polskiej niepodległości. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Laureaci otrzymali dodatkowe nagrody. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie przy papieskich kremówkach.

        • Wyjazd do Fundacji dla zwierząt Karuna
          • Wyjazd do Fundacji dla zwierząt Karuna

          • W dniu 11.10.2018 uczniowie ze szkolnego kółka wolontariatu wraz z opiekunami p. Dorotą Kamelą i p. Elżbietą Raszkowską pojechali do Fundacji dla zwierząt Karuna. 

            Fundacja KARUNA – Ludzie dla Zwierząt działa od 2009 roku. Od początku swojego istnienia koncentruje swoje działania na rozwiązaniu problemu bezdomnych zwierząt. (http://www.fundacjakaruna.org/)

            Wolontariusze miło spędzili czas podczas pobytu, zapoznali się ze zwierzętami. Wzięli udział w przygotowaniu projektu ulotek na rzecz Fundacji oraz w reportażu, gdzie mieli okazję podzielić się informacjami na temat swoich zwierząt. Na koniec spotkania, pani prezes zaprosiła uczniów na wspólne ognisko.

            Pobyt w Fundacji minął we wspaniałej atmosferze, żal było się rozstawać ze zwierzętami.

            Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjazd do Fundacji dla zwierząt Karuna.

            Dorota Kamela, Elżbieta Raszkowska

          • 4 października 2018 roku,  30-osobowa grupa uczniów z kl. 7, 6, 5a, 5b i 4, pod opieką p. I. Nowak, p. E. Raszkowskiej i p. D. Stankiewicz, pojechała na wycieczkę do Warszawy. Pogoda dopisała. Pierwszym punktem było zwiedzanie Łazienek Królewskich – najładniejszego warszawskiego zespołu parkowo – pałacowego, gdzie w czwartki można wejść bezpłatnie i oglądać wspaniałe stylowe wnętrza Pałacu na Wodzie, wypełnione różnymi  dziełami sztuki i przedmiotami z epoki.  Zobaczyliśmy, np.: Pokój Bachusa, Salę Balową, Gabinet Portretowy, Galerię Obrazów, Kaplicę, Salę Jadalną, gdzie odbywały się słynne "obiady czwartkowe". Na piętrze podziwialiśmy dawne apartamenty królewskie. Następnie parkowymi alejami przeszliśmy do amfiteatru i potem do Starej Pomarańczarni, gdzie oglądaliśmy rzeźby antyczne i wystawę współczesnej rzeźby polskiej.

            Następnie, dzięki uprzejmości p. Stankiewicz, zwiedzaliśmy najstarszą w Polsce fabrykę czekolady E. Wedel, od 2010 r. Lotte Wedel  (właścicielem spółki Lotte Wedel jest japońsko-koreański koncern Lotte ). Zobaczyliśmy, między innymi,  linię produkcyjną torcika wedlowskiego, czekolady nadziewanej oraz podziwialiśmy przecudne rzeźby i obrazy z czekolady. Poznaliśmy historię fabryki czekolady Wedla od 1851 roku, kiedy to Karol Wedel otworzył pierwsza firmową cukiernię wraz z małą przyzakładową manufakturą czekolady przy ul. Miodowej w Warszawie. Później, w 1872 roku podarował tę fabrykę swojemu synowi Emilowi, jako ślubny prezent. Emil Wedel przeniósł zakład do kamienicy przy ulicy Szpitalnej, gdzie po dziś dzień znajduje się sklep firmowy i Café - najstarsza Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”. Wyroby czekoladowe szybko zdobywały uznanie, więc aby zabezpieczyć swój produkt przed próbami podrobienia, w 1874 r. Emil Wedel postanowił składać swój odręczny podpis na każdej tabliczce czekolady. W 1926 r. powstał firmowy znak Wedla – chłopiec na zebrze, który do dziś możemy oglądać w reklamach. Po latach świetności nadszedł czas wojny i okupacji, później nastał ustrój komunistyczny i  fabryka została odebrana właścicielom oraz zmieniono jej nazwę  na Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. 22 lipca d. E.Wedel. Od 1989 roku fabryka miała kilku właścicieli. Obecnie jest nim Grupa Lotte - japońsko-koreański koncern. Na koniec zostaliśmy poczęstowani różnymi wyrobami czekoladowymi i w słodkich nastrojach wróciliśmy do szkoły.

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Stankiewicz za zaproszenie nas do Wedla.

            Irena Nowak

        • Poznajemy Mazury - szkolna wcieczka integracyjna.
          • Poznajemy Mazury - szkolna wcieczka integracyjna.

          •  

            W dniu 13 września 2018 roku punktualnie o 430 ruszyliśmy spod szkoły w kierunku Mazur. O godzinie 1030 dotarliśmy do Gołdapii i rozpoczeliśmy Safarii jeepami po Pięknej Górze, podziwiając faunę i florę krajobrazu mazurskiego. Tam mieliśmy okazję przejechać się całą grupą wojskowym sprzętem "amfibią", pokonując różne przeszkody na drodze, w lesie i na wodzie.  

             

             

            O 1400 dotarliśmy do Centrum Aktywnego Wypoczynku GWAREK w Pięknej Górze. Uczniowie zostali zakwaterowani w pokojach i podzieleni na 3 grupy, w których młodzież realizowała zaplanowane zajęcia. Po obiedzie rozpoczeliśmy warsztaty integracyjne "ja i moja klasa", "ja i moja szkoła" oraz park linowy. Po kolacji rozpoczeliśmy wieczorne podchody na terenie ośrodka. Wszystkie grupy podjęty zadania i każda z nich ukończyła nocną grę terenową sukcesem. Wszytkie atrakcje tego dnia zakończyły się około godziny 2200, uczniowie dostali gorącą herbatę i mnóstwo pochwał od animatorów z ośrodka.

            Drugi dzień wycieczki rozpoczyna się śniadaniem o godzinie 900. O godzinie 1000 wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 6 małych grup, w których rozpoczeli marsz terenowy na orientację po lesie w okolicy ośrodka. Każda z gfrup wróciła, choć nie wszystkie wykonały przydzielone zadania. Kolejne zajęcia miały na celu przygotowanie młodzieży do odpowiedniego zachowania się podczas wypadku. Uczniowie uczestniczyli w symulacyjnej grze medycznej, w której częćś z nich była ofiarami wypadku, a pozostali udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej. 

             

            Uczestnicy, dla których park linowy okazał się zbyt dużym wyzwaniem, mogli uczestniczyć w grach zręcznościowych na terenie ośrodka.

             

            Po obiedzie wyruszyliśmy w kierunku Gierłoży k/ Kętrzyna na niesamowitą lekcję historii do kryjówki Hitlera. Zwiedziliśmy bunkry Hitlera "Wilczym szańcem". Tutaj pośród drzew mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych informacji na temat II wojny światowej. Przewodnik zdobył uwagę wszystkich uczniów, opowiadając krótko, ale niezwykle interesująco, przedstawiając losy Polski.

             

            Wracając do domu zjedliśmy ciepłą i pyszną kolację. Pod szkołą byliśmy o 2210 .

            Hanna Jędrasik i Hanna Biedruna-Kudź

            Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka na Mazury.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

            03.09.2018

            8:00  - Msza święta w Kościele MBNP w Hucie Mińskiej

            9:00 - Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego na sali gimnastycznej

            Po zakończeniu akademii spotkania z wychowawcami

                

                Wyprawka ucznia klasy 1:

            • teczka na prace dziecka,
            • zeszyt korespondencji (32 kartkowy, w kratkę),
            • 2 zeszyty (w trzy linię), 2 w kratkę-16 kartkowe,
            • 2 bloki rysunkowe ( mały i duży),
            • 2 bloki techniczne z kolorowymi kartkami,
            • 1 wycinanka,
            • 1 pudełko farb plakatowych ( 6 kolorów), pędzel duży i mały, kubeczek na wodę,
            • 1 klej w sztyfcie,
            • 1 pudełko plasteliny,
            • 3 koperty duże, 3 małe,
            • 1 pudełko kredek świecowych (Bambino), 1 pudełko kredek ołówkowych,
            • patyczki, liczydło,
            • w piórniku:ołówek, długopis, flamastry, gumka, temperówka, nożyczki ( z zaokrąglonymi czubkami, podpisane),
            • podpisany worek ze strojem gimnastycznym: spodenki, legginsy lub spodnie dresowe, bluzka bawełniana z krótkim rękawkiem, biała,
            • podpisany worek z obuwiem na zmianę ( wskazane obuwie na rzepy),
            • obłożone i podpisane podręczniki i ćwiczenia,
            • pudełko chusteczek higienicznych, paczka chusteczek nawilżanych, papierowy ręcznik.
            • UWAGI:
            • Wskazane jest, by zakupy były robione z udziałem dziecka. Dziecko powinno mieć możliwość wyboru przedmiotów, które są na liście. Poprzez udział dziecka w zakupach kształtujemy jego pozytywny stosunek do nauki szkolnej.

             

        • Wycieczka integracyjna do Parku Rozrywki w Siedlcach.
          • Wycieczka integracyjna do Parku Rozrywki w Siedlcach.

          •  W dniu 11 czrewca 2018 roku uczniowie z klas 4a, 4b i 7 pod opieką Pani Hanny Biedruny-Kudź, Pani Hanny Jackiewicz, Pani Ewy Olszewskiej i Pani Anny Jurczak uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Siedlec. Uczniowie od godziny 900 do 1200 bawili się w parku rozrywki, głównie w małpim gaju. Co odważniejsi próbowali przejść jedną z trzech lub wszystkie ścieżki w parku linowym, co nie było łatwe bo tego dnia padał deszcz i trzeba było doskonałej sprawności by sobie z tym poradzić. Nie udało się nam skorzystać z trampolin, dlatego jeszcze tam pojedziemy. Tego dnia jeszcze byliśmy w kinie na filmie: "Wyszczekani" i w kręgielni LEMON. Niektórzy w kręgielni byli pierwszy raz a udało się im zdobyć największą liczbę punktów. Wyjazd integracyjny udał się. Było super!!!

             Hanna Biedruna - Kudź

        • Szkolna wycieczka nad Morze Bałtyckie w dniach 23-25 maja 2018r. .
          • Szkolna wycieczka nad Morze Bałtyckie w dniach 23-25 maja 2018r. .

          • Pod szkołą 23 maja 2018 roku już o 500 kręcą się dzieci, rodzice i nauczyciele. Punktualnie wyruszyliśmy spod szkoły i zmierzaliśmy do Malborka, gdzie poznaliśmy Zamek Krzyżacki szlakiem tajemnic pod opieką przewodnika, przebranego w szaty z minionej epoki.

            Ruszyliśmy w dalszą drogę. Przed nami do zobaczenia Sanktuarium Piaśnickie, skryte w lesie wejherowskim z dala od drogi. Tu odnaleźliśmy przepiękne miejsce, pośród jagodników i smukłych sosen na miejścu zbrodni niemieckiej zwanej MAŁYM KATYNIEM, gdzie zostało zamordowanych tysiące Polaków jesienią 1939 roku. To miejsce szczególnie zapadło w pamięć naszych najmłodszych uczniów ze względu na informację o mordowaniu małych dzieci, czego potwierdzeniem są rzeźby: łóżeczka dziecięcego i aniołka.

            W Żarnowcu po obejrzeniu Elektrowni Jądrowej i Wodnej rozpoczeliśmy spływ kajakowy rzeką Piaśnicą, dawną granicą Polski. Wyruszyliśmy dwójkami pod okiem ratowników i nauczycieli w 29 kajakach z punktu rozpoczęcia spływu. Do mety ukończenia spływu dotarli wszyscy. Uczniowie zmagali się z wodą, wiatrem i piękną rzeką doskonaląc swoje umiejętności nawigacyjne i sprawnościowe. Zwieńczeniem trudu było wpłynięcie do morza rzeką Piaśnicą i zachwyt widokiem plaży w blasku zachodzącego słońca.

              

            Po trudach podróży mokrzy, wyczerpani i głodni dotarliśmy do Kopalina, w którym zakwaterowana była nasza grupa. Kolejny dzień rozpoczeliśmy od sutego posiłku i ruszyliśmy do Łeby na Aleję Prezydentów, dalej na ruchome piaski. Część trasy pokonaliśmy meleksami, a potem piechotą weszliśmy całą grupą na wydmy i na brzeg moski.Tu była okazja zmoczyć nogi i ubranie, zebrać kamyki i muszelki. Do Łeby wróciliśmy statkiem po jeziorze Łebskim.

             

            Następnie dotarliśmy do Parku Dinozaurów pod Łebą i tam szaleliśmy do samego zamknięcia, około 4 godzin. W małych grupkach pod opieką nauczycieli zwiedzaliśmy wszystkie atrakcje parku: miniatury wszytkich latarnii morskich polskiego wybrzeża płynąc rowerami wodnymi, zjeżdżalnię pontonów wodnych, koło młyńskie, zamek strachu, bajlandię, ścieżkę edukacyjną, wioskę indiańską, statek piracki, labirynt luster, bajkowe kolejki, płukalnię złota, strzelnicę, pojazdy Flinstonów, pole miniglfa i kino 7D. Wszystkie te atrakcje zebrane zostały na olbrzymim terenie i są utrzymane w nadmorskim krajobrazie z figurami dinozaurów w rzeczywistych wymiarach.

            Dzień skończyliśmy wypadem nad morze i podziwianiem zachodu słońca. Ostatni dzień wycieczki, po spakowaniu bagaży rozpoczeliśmy od zwiedzania parku rekreacyjno - edukacyjnego Sea Park w Sarbsku. W tym największym fokarium na wybrzeżu uczestniczyliśmy w dwóch pokazach karmienia i popisów fok: fok szarych i pospolitych oraz uchatek kalifornijskich. Pokazy trwały po godzinie i ukazały niesamowite umiejętności akrobatyczne fok i ich opiekunów - trenerów. Ponadto zwiedziliśmy muzeum marynistyczne, kuter rybacki, statek do góry nogami, oceanarium prehistoryczne w 3D i obejrzeliśmy makiety zwierząt morskich w rzeczywistych wymiarach oraz dla chętnych spektakl w kinie 5D.

            W drodze powrotnej zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszubskiego w Szymbarku. Tu zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka i rekonstrukcję sowieckiego lagru z pociągiem dowożącym zesłańców, replikę bunkra Gry Pomorski oraz uczesniczyliśmy w imitacji nalotu, dom do góry nogami i kaplicę.

            Te dni były pełne atrakcji i dużo się nauczyliśmy. Do szkoły dotarliśmy szczęśliwi i zadowoleni około godziny 2300.

             Hanna Jędrasik i Hanna Biedruna-Kudź

            ZOBACZ ZDJĘCIA W GALERII

        • ARGO CUP 2018
          • ARGO CUP 2018

          • ARGO CUP 2018 już za nami. Co za dzień?! Jaki wspanaiły turniej!?  I mejsce chłopców z rocznika 2002 i młodsi. Tymek najlepszym bramkarzem turnieju w tej kategorii wiekowej. II miejsce chłopców z rocznika 2007 i młodsi. Norbert Piecyk najskuteczniejszym strzelcem turnieju w swojej kategorii wiekowej. Serdeczne dziekuję wszystkim chłopakom za postawę, zaangażowanie. Dziekuję Natalce, Julce, Piotrkowi i Krystianowi za pomoc w organizacji i prowadzeniu turnieju. Kibicom dziekujemy za obecność i głośny doping. Wielkie brawa dla wszystkich!!!

        • Wizyta w Domu Dziecka w Siennicy
          • Wizyta w Domu Dziecka w Siennicy

          • Dzieci z naszej Szkoły wraz z opiekunami p. E. Raszkowską i p. D. Kamelą ponownie odwiedziły zaprzyjaźniony Dom Dziecka w Siennicy. Uczniowie przekazali odzież oraz zabawki podopiecznym Domu, prowadzonym przez Siostry Kapucynki. Dzieci bardzo cieszyły się z otrzymanych prezentów.

             

            Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta w Domu Dziecka w Siennicy.